
Mycie przemysłowe to bardzo ważny etap wielu procesów produkcyjnych, wpływający na jakość wytwarzanych produktów końcowych, a co za tym idzie, również na jego konkurencyjność. Wybór odpowiedniej technologii mycia powinien być podyktowany charakterystyką czyszczonych detali i oczekiwanym efektem końcowym procesu mycia. Kluczowe znaczenie ma geometria, materiał z którego wykonane są elementy i podatność na uszkodzenia oraz oczekiwana klasa czystości. Jedną z technologii mycia która obecnie cieszy się dużą popularnością, jest mycie ultradźwiękowe. Na czym dokładnie polega? Jakie są jego najważniejsze zalety? Wyjaśniamy!
Na czym polega mycie ultradźwiękowe?
Proces mycia ultradźwiękowego korzysta z energii, która jest produkowana przez fale ultradźwiękowe, które prowadządo formowania się pęcherzyków kawitacyjnych. Rozszerzanie i ścieśnianie cieczy powoduje powstawanie bąbli próżniowych, których rozpad daje działanie podobne do szczotkowania. W tej technologii nie ma więc konieczności zastosowania czynności mechanicznych, ponieważ dzięki właściwe dobranej częstotliwości ultradźwięków, zabrudzenia są skutecznie się odrywane od czyszczonej powierzchni.
W myjniach ultradźwiękowych zazwyczaj stosuje się roztwór wodny, z dodatkiem odpowiedniego środka myjącego. Warto zaznaczyć, że zastosowanie odpowiednio dobranego środka może mieć kluczowe znaczenie dla uzyskiwanych efektów procesu mycia. Jego skuteczność w przypadku mycia ultradźwiękowego jest uzależniona również od temperatury oraz mocy i częstotliwości ultradźwięków.
Dlaczego warto decydować się na mycie ultradźwiękowe?
Myjnie ultradźwiękowe znajdują zastosowanie między innymi w branży medycznej, wymagającej szczególnej dokładności czyszczenia. Ten rodzaj myjek można spotkać w gabinetach stomatologicznych, laboratoriach, salonach optycznych, pracowniach jubilerów oraz elektroników. Co zalicza się do podstawowych zalet mycia ultradźwiękowego?
- Dokładność czyszczenia, także detali o skomplikowanej geometrii. Myjnie ultradźwiękowe doskonale sprawdzają się w procesie czyszczenia elementów, które wyróżnia niestandardowy kształt, utrudniający dotarcie do wszystkich zakamarków detalu. Dotyczy to również części o niewielkich rozmiarach.
- Bezpieczeństwo. W czasie mycia ultradźwiękowego nie ma mechanicznego procesu szorowania detali, które mogłoby zniszczyć powierzchnię delikatnych części. W związku z tym ta technologia znajduje zastosowanie w przypadku elementów wykonanych z materiałów podatnych na uszkodzenia.
- Efektywność i wszechstronność działania. Mycie ultradźwiękowe bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zanieczyszczeń o różnym pochodzeniu: ścierniw, wiórów, opiłków, past polerskich i szlifierskich, smarów oraz emulsji.
Myjnie ultradźwiękowe w ofercie NOYEN
Szukając profesjonalnych myjni ultradźwiękowych, warto rozważyć ofertę NOYEN – polskiego producenta kompleksowych rozwiązań dla mycia przemysłowego. Metodę mycia ultradźwiękowego można wykorzystać w urządzeniach: NOYEN Compact 100, NOYEN Compact 200 NOYEN Compact 400 oraz maszyn wchodzących w skład serii NOYEN Ultra.
Wszystkie myjnie dostępne w ofercie NOYEN są wygodne i co ważne – intuicyjne w obsłudze. Firma NOYEN organizuje szkolenia z obsługi kupionych przez klientów urządzeń, przygotowując pracowników do pracy z urządzeniami. klienci mogą również skorzystać z usługi mycia w technologii ultradźwiękowej wykonanej na urządzeniach firmy NOYEN i przeprowadzonej przez doświadczonych specjalistów marki.
Kategoria komunikatu:
Komunikat sponsorowany
- Źródło:
- noyen.com

Czytaj także
-
Nowoczesna elektronika wymaga zaktualizowanych metod czyszczenia
Czyszczenie w procesie montażu płytek drukowanych jest kluczowe zarówno na początkowych etapach produkcji, jak i po procesie lutowania. Jest to...
-
Zasada działania i najważniejsze elementy
Maszyny wytrzymałościowe to kluczowe narzędzia w procesie badania właściwości mechanicznych materiałów. Dzięki nim inżynierowie, technolodzy...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl