
Cylinder miarowy nazywany również zwyczajowo menzurką to niezbędny element wyposażenia laboratoryjnego, który służy do pomiaru objętości cieczy. Cylindry posiadają wąski, cylindryczny kształt. Każda linia na cylindrze z podziałką umożliwia dokładny pomiar cieczy.
Duże cylindry miarowe zazwyczaj wykonywane są z polipropylenu ze względu na doskonałą odporność chemiczną lub z polimetylopentenu, który zapewnia dużą przezroczystość naczynia, dzięki czemu cylindry są lżejsze i mniej kruche aniżeli szkło. Cylindry wykonane z polipropylenu są łatwe do wielokrotnego autoklawowania. Procesy sterylizacji w temperaturze przekraczającej około 121 °C mogą wypaczać lub uszkadzać cylindry miarowe z polipropylenu, co wpływa na precyzyjność wyniku.
Typowe pojemności cylindrów z podziałką wynoszą od 10 ml do 1000 ml - zobacz pełną ofertę na DanLab. Skala objętości w cylindrach miarowych zawsze wykonywana jest „na wylew”, dzięki czemu po wylaniu odmierzonej cieczy pozostaje warstwa płynu przywarta do ścianek naczynia. Nie należy wstrząsać pozostałości cieczy, które zostały na ścianach oraz dnie, gdyż zmniejsza to precyzję pomiaru.
Standardowy cylinder z podziałką jest zazwyczaj wąski i wysoki, co pozwala na większą dokładność i precyzje pomiaru objętości. Podstawa naczynia jest plastikowa lub szklana, a dziób umożliwia łatwe wlewanie mierzonego płynu. Cylindry wykorzystywane do mieszania zamiast dziobka posiadają szlifowane złącza szklane, dzięki czemu można je zamknąć korkiem lub połączyć z innymi elementami kolektora. W takim cylindrze ciecz zazwyczaj usuwana jest za pomocą kaniuli.
Cylindry miarowe często wykorzystywane są do pomiaru objętości cieczy. Są to naczynia znacznie bardziej dokładne i precyzyjne niż kolby laboratoryjne i zlewki, natomiast nie powinno się ich używać do przeprowadzania analiz wolumetrycznych. Do procesów miareczkowania wykorzystywane są kolby miarowe oraz pipety wolumetryczne, gdyż są one jeszcze bardziej precyzyjne. Cylindry miarowe wykorzystywane są także do pośrednich pomiarów objętości ciał stałych poprzez wykorzystanie zjawiska wypierania cieczy.
Istnieją dwie klasy dokładności dla cylindrów miarowych z podziałką. Klasa A charakteryzuje się podwójną dokładnością w stosunku do klasy B. Naczynia mogą być wyposażone w pojedynczą lub podwójną skalę. Pojedyncza skala umożliwia odczyt objętości od góry do dołu ( objętość napełniania), natomiast cylindry z podwójną skalą pozwalają na odczyt napełniania i nalewania.
Aby odczyt objętości cieczy był dokładny, obserwacja powinna znajdować się na wysokości oczu, a objętość należy odczytać na dole menisku. Ciecz w zamkniętej, otoczonej przestrzeni przylega do otaczającej ściany za pomocą sił molekularnych, co generuje wypukły lub wklęsły kształt powierzchni cieczy.
Trudno wyobrazić sobie pracę w laboratorium bez podstawowego wyposażenia laboratoryjnego umożliwiającego precyzyjny pomiar cieczy. Szeroki zakres pojemności cylindrów miarowych sprawia, że naczynia te można spersonalizować do różnych potrzeb.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- danlab.pl

Czytaj także
-
Ociekacz laboratoryjny: Wybierz odpowiedni dla Twoich potrzeb
Ociekacze laboratoryjne są kluczowym elementem wyposażenia każdego laboratorium, odgrywając istotną rolę w utrzymaniu porządku, higieny i precyzji...
-
Jak wykorzystać mikroskopię stereoskopową do analizy próbek przestrzennych?
Mikroskopia stereoskopowa to zaawansowana technika obrazowania, która przynosi rewolucję w analizie obiektów trójwymiarowych. Dzięki zastosowaniu...
-
-
-
-
-
-