Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-29
Jak wydobyć kolor z czerni
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham zainspirowali się naturą. Tym razem temat tyczy się kolorów. Te, które widzimy na co dzień często pochodzą z nanoskalowych wzorów odbijających światło w określony sposób. Przykładowo, skrzydła motyla mogą wydawać się niebieskie, gdyż ich powierzchnia odbija tylko niebieskie światło.

Z kolei gdy powierzchnie są całkowicie nieuporządkowane na poziomie nanoskali odbijają całe widmo światło, dlatego wydaję się czarne lub białe.

Zespół z Birmingham we współpracy z naukowcami z Monachium i Chin opracował sposób na to, jak  kontrolować odbijanie światła przez powierzchnie, aby uzyskać niezwykle precyzyjne odwzorowanie kolorów.

Naukowcy przechowywali wykonaną z losowych skupisk złotych nanocząstek nieuporządkowaną warstwę. Pod nią umieścili jej lustrzane odbicie, co wytworzyło przezroczystą wnękę. To właśnie w niej mogą zostać „schwytane" fotony. Rezonują one pod powierzchnią litograficzną i uwalniają różne kolory w zależności od długości fali.

Współautor dr Changxu Liu wyjaśnia: „W fizyce jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia, że przypadkowość jest zła, ale tutaj pokazujemy, że losowość może prowadzić do przewagi nad uporządkowaną strukturą w niektórych konkretnych zastosowaniach."

(KB)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
eurekalert.org; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także