Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-01-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-09
Holograficzny druk w kolorze
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z Singapore University of Technology and Design (SUTD) opracował urządzenie optyczne, które jawi się jako zwykły kolorowy wydruk pod białym światłem, ale wyświetla aż do trzech obrazów na odległym ekranie, gdy jest oświetlone światłem lasera. Jest to nowy rodzaj technologii walki z podrabianiem, zwany holograficznymi wydrukami kolorowymi, składający się z polimerowych struktur nano-3D.

Z raportu Credence Research wynika, że światowy przemysł walki z podrabianiem osiągnie do 2026 roku ponad 207 miliardów. Obecnie opiera się on głównie na hologramach, które znaleźć można na urządzeniach elektronicznych, lekach czy kartach bankowych. Jednak są one dość łatwe do skopiowania, gdyż moduluja tylko fazę światła.

Naukowcy po kierownictwem profesora Joel Yanga opracował nowy środek – holograficzny druk kolorowy, który moduluje zarówno fazę, jak i amplitudę światła. Osiągnięto to poprzez opracowanie nowego typu nanostrukturalnego piksela, z których każdy działa jak próg zwalniający, co kontroluje fazę, i blokada drogi dla światła, co odpowiada za kontrolę amplitudy. Taka podwójna funkcja zapobiega podrabianiu, zwiększając bezpieczeństwo.

Profesor Joel Yang powiedział: "Związek hologramów w walce z podrabianiem jest analogiczny do antybiotyków i infekcji, a co za tym idzie, potrzeba nowych technologii, aby powstrzymać fałszerzy, ponieważ stare hologramy stają się łatwiejsze do skopiowania. Mamy nadzieję, że te nowe holograficzne odbitki będą przyjazne dla użytkownika, ale nieprzyjazne dla fałszerzy: są łatwo weryfikowane, ale trudne do skopiowania".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :