
Chemicy z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) zsyntezowali cząsteczki, których jedna część jest owinięta wokół drugiej. Dłuższa z nici jest owinięta wokół krótszej, umieszczonej centralnie. Struktura ta przypomina schody owinięte wokół wspornika, a w języku geometrii przestrzennej – helisę. Co istotne, powstała w ten sposób molekuła ma inne właściwości od pierwotnej.
Naukowcy pod przewodnictwem prof. Marcela Mayora z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Bazylei połączyli dwie oligomeryczne nici o różnych długościach, a oddziaływania pomiędzy nimi (m. in. pomiędzy grupami funkcyjnymi) sprawiły, że, aby zbilansować powstałe naprężenia, dłuższa nić owinęła się wokół krótszej tworząc równomiernie rozłożoną helisę. Ze względu na zmiany strukturalne zmieniły się też właściwości otrzymanej cząsteczki, podobnie jak w przypadku prostych zmian w chiralności.
Zaprezentowana metoda tworzenia cząsteczek o helikalnym kształcie może mieć zastosowanie w produkcji substancji farmaceutycznych, gdzie kształt i struktura przestrzenna cząsteczek ma duże znaczenie.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- chemeurope.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
Jakie technologie będą zmieniać świat w 2024 roku? Szanse dla B+R
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zwiększa również tempo innowacji w zakresie rozwiązań wielochmurowych, cyberbezpieczeństwa czy obliczeń...
-
-