
Zespół chemików z Centrum Wielowymiarowych Materiałów Węglowych (CMCM) w Instytucie Podstaw Naukowych z Korei Południowej zsyntezował nowy typ szkieletu metalowego 2D (MOF) o niezwykle interesujących właściwościach. Może on przyczynić się do rozwoju optoelektroniki, fotowoltaiki, a nawet elektrokatalizy.
MOF to rodzaj materiałów wykonanych z jonów metali połączonych z ligandami organicznymi, które zawierają w swojej strukturze luki w rozmiarze nano. Naukowcy z Korei odkryli, że domieszkowanie MOF zawierającego nikiel jodem zmienia jego przewodnictwo i magnetyzm.
Czysty materiał jest tak naprawdę izolatorem o minimalnej przewodności elektrycznej. Dzięki wprowadzeniu do jego struktury jodu osiąga przewodność wielkości 0,01 Siemensa na centymetr.
Ponadto, testy wykazały, że materiał jest jest paramagnetykiem, co oznacza, że może być przydatny jakoś środek polaryzujący w dynamicznej polaryzacji jądrowej, używanej w eksperymentach do charakteryzacji materiałów.
Profesor Ruoff, jeden z autorów tego badania, podsumował: „Nasza praca może przyczynić się do fundamentalnego zrozumienia relacji struktura-właściwość w 2D MOF przewodzących elektrycznie i utorować drogę do opracowania nowych MOF przewodzących elektrycznie".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- sciencedaily.com; innovations-report.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wagi elektroniczne przemysłowe — przegląd dostępnych rozwiązań na rynku
No dobra — nie oszukujmy się. Gdy ktoś po raz pierwszy siada do tematu wag przemysłowych, w głowie ma zazwyczaj jedno wielkie... „?!?". Bo skąd u...
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
-
-
-