Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-12-14 | Ostatnia aktualizacja: 2011-12-14
Flerovium i livermorium – nowe pierwiastki

Flerovium i livermorium – nowe pierwiastki
Oba pierwiastki zostały odkryte 10 lat temu, przez międzynarodowy zespół naukowców. Pierwiastek 116 otrzymano podczas bombardowania jonami wapnia zawierającymi po 20 protonów każdy atomów ceru (96 protonów). Następnie momentalnie pierwiastek 116 przekształcił się do pierwiastka 114. Pierwiastek 114 otrzymano też osobno poprzez zmianę ceru na pluton, o 94 protonach, jako cel bombardowania jonami wapnia.
Nowe nazwy zostały zgłoszone w październiku 2011r. Od czasu rekomendacji, czyli od grudnia jest jeszcze 5 miesięcy na ewentualne protesty/komentarze co do nazwania nowych pierwiastków, po tym okresie nazwy staną się „prawomocne”.
Nazwa flerovium została wybrana aby uhonorować Laboratorium Reakcji Nuklearnych Flerowa w Dubnej, w którym zsyntetyzowano oba pierwiastki. Gieorgij Flerow, żył w latach 1913-1990, był wybitnym fizykiem, odkrywcą samorzutnego rozszczepienia uranu i pionierem w dziedzinie fizyki ciężkich jonów. Był on założycielem Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej.
Z kolei livermorium wybrano na cześć Lawrence Livermore National Laboratory oraz miasta Livermore w Kaliforni. Uczeni z tego laboratorium współpracowali z Rosjanami w Dubnej, podczas odkrycia kilku pierwiastków o wysokich liczbach atomowych. Współpraca pomiędzy rosyjskim a amerykańskim ośrodkiem badawczym rozpoczęła się w 1989 roku z inicjatywy Flerowa i Kena Huleta (1926-2010).
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- llnl.gov

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Profesjonalna analiza wody - dlaczego jest ważna? Kto powinien zlecić?
Woda ma nieodpowiedni smak lub zapach? A może pozostawia po sobie osady? Jeśli chcesz wiedzieć, z czego wynikają takie problemy, koniecznie...
-
Pomiar pH — przewodnik po teorii pH
Przewodnik po teorii pH przedstawia jasny i praktyczny opis pomiaru pH w laboratorium i w terenie. Podano w nim wiele porad i wskazówek...
-
-
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.pl