
Grupa badawcza Advanced Nanoscale Engineering Harisha Bhaskarana na Uniwersytecie w Oxfordzie opracowała pierwsze w historii zintegrowane urządzenie w nanoskali, które można programować za pomocą fotonów lub elektronów. Pozwala to uzyskać szybsze i wydajniejsze energetycznie procesory.
Czy można przeprowadzać obliczenia z prędkością światła? Do niedawna była to tylko kusząca obietnica. I chociaż wykazano w eksperymentach wykorzystanie światła do niektórych procesów, to wciąż brakowało kompaktowego urządzenia do połączenia z architekturą elektroniczną tradycyjnych komputerów.
Wspomniani naukowcy stworzyli projekt, który pozwolił skompresować światło do wielkości nano. Tak duże zmniejszenie w połączeniu ze zwiększoną gęstością energii pozwoliło wykazać, że wysyłając sygnały elektryczne lub optyczne, stan materiału foto- i elektroczułego przekształca się między dwoma różnymi stanami rzędu molekularnego. Stan tego materiału odczytano za pomocą światła, tworząc w ten sposób pierwsze elektrooptyczne ogniwo pamięci w nanoskali.
Nikolaos Farmakidis, jeden z autorów, powiedział: „Jest to bardzo obiecująca droga naprzód w dziedzinie obliczeń, a zwłaszcza w tych, w których potrzebna jest wysoka wydajność przetwarzania". Naukowcy uważają, że ich odkrycie stanowi klucz do następnego rozdziału technologii CMOS.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; business-standard.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.plPrzepisy BHP obowiązują zarówno pracodawcę, jak i i jego pracowników niezależnie od branży, czy zajmowanych stanowisk. Jak wygląda to w...
-
-
-
-
-
-