Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-30
Elektrooptyka a szybsze procesory
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Grupa badawcza Advanced Nanoscale Engineering Harisha Bhaskarana na Uniwersytecie w Oxfordzie opracowała pierwsze w historii zintegrowane urządzenie w nanoskali, które można programować za pomocą fotonów lub elektronów. Pozwala to uzyskać szybsze i wydajniejsze energetycznie procesory.

Czy można przeprowadzać obliczenia z prędkością światła? Do niedawna była to tylko kusząca obietnica. I chociaż wykazano w eksperymentach wykorzystanie światła do niektórych procesów, to wciąż brakowało kompaktowego urządzenia do połączenia z architekturą elektroniczną tradycyjnych komputerów.

Wspomniani naukowcy stworzyli projekt, który pozwolił skompresować światło do wielkości nano. Tak duże zmniejszenie w połączeniu ze zwiększoną gęstością energii pozwoliło wykazać, że wysyłając sygnały elektryczne lub optyczne, stan materiału foto- i elektroczułego przekształca się między dwoma różnymi stanami rzędu molekularnego. Stan tego materiału odczytano za pomocą światła, tworząc w ten sposób pierwsze elektrooptyczne ogniwo pamięci w nanoskali.

Nikolaos Farmakidis, jeden z autorów, powiedział: „Jest to bardzo obiecująca droga naprzód w dziedzinie obliczeń, a zwłaszcza w tych, w których potrzebna jest wysoka wydajność przetwarzania". Naukowcy uważają, że ich odkrycie stanowi klucz do następnego rozdziału technologii CMOS.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; business-standard.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :