Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-04   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-04
E-synapsy o nowych właściwościach
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Systemy sztucznej inteligencji (AI) w większości skupiają się na odtworzeniu obserwowanych w naturze mechanizmów i zachowań. Sztandarowym tego przykładem są synapsy elektroniczne, które imitują połączenia między komórkami nerwowymi w naszym ciele.

Naukowcy wykorzystują je w licznych urządzeniach, które wkrótce mogą umożliwić zaawansowane funkcje uczenia się i pamięci w maszynach. W ostatnich badaniach zaprojektowali elastyczne, przezroczyste, a nawet biokompatybilne urządzenia do rozpoznawania wzorów, co może utorować drogę do systemów nowej generacji, które można by wszczepiać i nosić. Ich wadą jest jednak fakt, że łatwo się rozpuszczają zarówno w wodzie, jak i w roztworach organicznych, co nie sprzyja takiemu zastosowaniu.

Już wkrótce sytuacja ta może ulec zmianie. Naukowcy z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju opracowali nową, wodoodporną synapsę, która naśladuje podstawowe procesy zachodzące między komórkami nerwowymi. Została ona przetestowana poprzez zanurzenie w wodzie i pięciu rozpuszczalnikach organicznych, wykazując na nie oporność.

Dzięki swoim właściwościom, e-synapsa opracowana w Szanghaju może pomóc w tworzeniu nowych niezawodnych systemów neuromorficznych inspirowanych mózgiem, w tym urządzeń do noszenia i wszczepiania.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pubs.rsc.org; phys.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :