Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-07-03   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-07-03
Dwa razy lepsze katalizatory platynowe
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Uniwersytet Techniczny w Monachium (TUM) znów dokonał kroku w stronę bardziej wydajnych procesów przemysłowy. Badacze z tej uczelni opracowali nanocząstki platyny, które mogą zostać użyte do katalizy w ogniwach paliwowych. Są one dwa razy lepsze niż obecne na rynku.

Baterie już wkrótce mogą zostać zastąpione w swojej roli źródła zasilania samochodów elektrycznych przez ogniwa paliwowe. Problem polega jednak na tym, że platyna, która jest w nich katalizatorem, jest rzadka i niezwykle kosztowna. Czynnik ten do tej pory ograniczał ich zastosowanie.

Poszukując rozwiązania tego problemu, naukowcy stworzyli model całego systemu. Okazało się, że idealne są cząstki o wielkości około jednego nanometra, które zawierają około 40 atomów platyny. Aliaksandr Bandarenka, jeden z naukowców, powiedział: „Katalizatory platynowe tego rzędu wielkości mają małą objętość, ale dużą liczbę bardzo aktywnych plam, co powoduje wysoką aktywność masową".

Te teoretyczne założenia znalazły potwierdzenie w eksperymentach. Batyr Garlyyev, jeden z główny autorów badania, powiedział: „Nasz katalizator jest dwa razy bardziej skuteczny niż najlepszy konwencjonalny katalizator na rynku".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; phys.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :