Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-06
Czystsze i bezpieczniejsze paliwo rakietowe
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w tym tygodniu w Science Advances możliwe jest stworzenie paliwa rakietowego, które będzie czystsze i bezpieczniejsze niż powszechnie stosowane paliwa hiperboliczne. Jednocześnie ma ono być tak samo skuteczne. W tym celu wykorzystano proste reakcje, które uwalniają energię z jednego z najgorętszych nowych materiałów.

Obecnie w satelitach i stacjach kosmicznych wykorzystywane są paliwa hiperboliczne. Zależą one od hydrazyny, czyli wysoce toksycznego i niestabilnego związku chemicznego złożonego z kombinacji atomów azotu i wodoru. Są jednak rakotwórcze do tego stopnia, że pracujące z nimi osoby muszą się odpowiednio ubrać. Mimo podejmowanych środków ostrożności rocznie przemysł lotniczy uwalnia ich do atmosfery około 12 000 ton

Nowe paliwo, o którym mowa, opiera się na prostych reakcjach, które uwalniają energię z jednego z najgorętszych materiałów na rynku. Są to porowate ciała stałe znane jako ramy metaloorganiczne lub MOF. Składają się one ze skupisk jonów metali i cząsteczki organicznej zwanej łącznikiem.

Tomislav Friščić, profesor na Wydziale Chemii w McGill i współautorem artykułu, powiedział: „Jest to nowe, czystsze podejście do wytwarzania paliw, które są nie tylko znacznie bezpieczniejsze niż obecnie stosowane, ale także reagują bardzo szybko, co jest podstawową cechą paliwa rakietowego".

Z kolei główny autor Hatem Titi skomentował: „Mimo że wciąż jesteśmy w początkowej fazie pracy z tymi materiałami w laboratorium, wyniki te otwierają możliwość opracowania klasy nowych, czystych i wysoce przestrajalnych paliw hipergolicznych dla przemysłu lotniczego".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; mcgill.ca
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także