Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-06-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-06-27
Czym są przecinarki plazmowe i skąd bierze się ich popularność
Czym są przecinarki plazmowe i skąd bierze się ich popularność

Plazma – materia, która umożliwia przecinanie różnorodnych materiałów z precyzją i efektywnością, od lat cieszy się w przemyśle dużą popularnością. Jednak w ostatnich latach przecinarki plazmowe zdobywają jeszcze większe uznanie i stają się nieodzownym elementem wielu zakładów produkcyjnych.

 

Na czym polega fenomen plazmy?

Tym, co wyróżnia plazmę spośród innych stanów skupienia, jest jej zdolność do przenoszenia energii elektrycznej. Dzięki temu plazma jest niezwykle wartościowa w wielu dziedzinach nauki i technologii. W medycynie na przykład bywa wykorzystywana w terapii plazmowej do leczenia różnych stanów chorobowych, w tym raka. Natomiast w przemyśle kosmicznym plazma jest kluczowym składnikiem silników rakietowych, które umożliwiają podróże międzyplanetarne. Jednak główne zastosowanie plazmy to cięcie metalu.

 

Przecinarki plazmowe – działanie

Przecinarka plazmowa działa na zasadzie wykorzystania energii elektrycznej do jonizacji gazu – często powietrza lub argonu – co prowadzi do przemiany w stan plazmy. Plazma jest niezwykle gorąca i zdolna do cięcia metalu poprzez stopienie go i jednocześnie wypychanie roztworzonego metalu z obszaru cięcia.

Mechanizm działania przecinarki plazmowej rozpoczyna się od wytworzenia łuku elektrycznego w urządzeniu, który następnie przekształca gaz w plazmę. Niezbędne jest zatem źródło zasilania, które generuje wysokie napięcie między elektrodą a dyszą w tzw. palniku plazmowym.

Następnie pod wpływem wysokiego ciśnienia, skoncentrowany strumień plazmy zostaje skierowany przez dyszę w kierunku obrabianego materiału. Gdy plazma dotyka powierzchni metalu, energia w postaci ciepła przenika do materiału, podgrzewając go do temperatury powodującej stopienie. Jednocześnie siła strumienia plazmy wypycha stopiony metal, tworząc szczelinę, czyli linię cięcia.

 

Zastosowanie przecinarek plazmowych

Przecinarka plazmowa jest szczególnie przydatna w przemyśle, gdzie służy do cięcia różnego rodzaju metali, takich jak stal, aluminium, miedź i wiele innych. Wysokiej jakości przecinarka plazmowa CNC – czyli sterowana komputerowo – służy do obróbki metali w różnych formach. Może być wykorzystana na przykład jako urządzenie do cięcia blach, a także jako przecinarka do profili.

 

Zalety cięcia plazmowego

Przecinarki plazmowe (https://martexcnc.pl/przecinarki-plazmowe/) oferują szereg zalet, które przekładają się na ich popularność. Przede wszystkim cięcie plazmowe jest bardzo precyzyjne. Dodatkowo, jest procesem szybkim, który nie generuje dużego ciepła, dzięki czemu nie dochodzi do deformacji materiału.

Inną zaletą jest również możliwość cięcia materiałów o różnej grubości, co czyni przecinarki plazmowe bardzo uniwersalnymi narzędziami. Wielozadaniowość to kolejna cecha, która przyciąga uwagę – przecinarka plazmowa może być wykorzystywana również jako spawarka plazmowa.

Wykorzystujące plazmę, czyli zjonizowaną materię, przecinarki plazmowe to niezwykle użyteczne maszyny. Dzięki swojej precyzji, efektywności i wszechstronności, zdobywają coraz większą popularność w przemyśle. Ich zastosowanie pozwala na oszczędność czasu i materiałów, co przekłada się na zwiększoną produktywność i efektywność produkcji.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
martexcnc.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także