Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-07-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-07-11
Czujniki jak kameleony
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Przyroda już nieraz służyła naukowcom za inspirację. Tym razem stały się nią kameleony, których układ nerwowy reguluje kolor skóry, wpływając na to, w jaki sposób nanokryształy w niej zawarte odbijają światło.

Biorąc sobie za przykład ten mechanizm, badacze z Pritzker School of Molecular Engineering (PME) na University of Chicago opracowali sposób rozciągania i odkształcania ciekłych kryształów w celu generowania różnych kolorów. Stworzyli oni cienką warstwę polimeru wypełnioną ciekłokrystalicznymi kroplami.

W następnym kroku naukowcy, manipulując nią, wyznaczyli podstawy dla zmieniającego kolor systemu. Mógłby on zostać zastosowany w inteligentnych powłokach, czujnikach czy urządzeniach elektronicznych do noszenia, ale również do pomiaru naprężeń na skrzydłach samolotu.

Prof. Juan de Pablo podsumował: „Teraz możliwości są naprawdę otwarte. Wyobraź sobie, że używasz tych kryształów w tkaninie, która zmienia kolor w zależności od temperatury lub zmienia kolor w miejscu, w którym zginasz łokieć".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; pme.uchicago.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także