
Zespół z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii razem z Argonne National Laboratory z USA przeprowadzili badanie, które przybliża wizję wydajnych i niedrogich czujników opartych na optyce liniowej. Są one poszukiwane w wielu różnych branżach, począwszy do biologii, a na astronomii skończywszy, ponieważ zapewniają maksymalną czułość pomiarów.
Do niedawna jednak nie było urządzenia, które mogłoby zapewnić taką precyzję. W swoich badaniach wspomniani naukowcy połączyli metrologię kwantową z optyką liniową. Nikita Kirsanov z MIPT powiedział: „Opracowaliśmy i skonstruowaliśmy schemat optyczny, który uruchamia procedurę szacowania faz opartą na transformacie Fouriera, która leży u podstaw wielu algorytmów kwantowych, w tym precyzyjnych protokołów pomiarowych".
Badanie to pokazało, że optyka liniowa jest niedroga i skuteczną platformą do wdrażania pomiarów i obliczeń kwantowych, co może doprowadzić do wysoce wydajnych i precyzyjnych czujników.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- .innovations-report.com; mipt.ru

Komentarze (0)
Czytaj także
-
LVDT Czujniki firmy Ametek Solartron
Czujniki odległości i pozycji dla maszyn i linii produkcyjnych, układów rozwojowych, testerów jakości, sprawdzianów i wielu innych aplikacji. ...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl