Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-26
Czujnik hydrazyny na bazie naftalimidu
Źródło: rsc.org
Źródło: rsc.org

Naukowcy z USA i Korei Południowej opracowali czujnik, który pozwala na wykrywanie bardzo toksycznego związku – hydrazyny – w wielu różnych środowiskach, łącznie z żywymi komórkami.

Hydrazyna jest bardzo ważnym związkiem chemicznym dla przemysłu, używana jest w produkcji pestycydów, technologiach nuklearnych i konwencjonalnych pozyskiwania energii elektrycznej do redukcji korozji oraz jako czynnik wytwarzający gaz w poduszkach powietrznych. To ostatnie zastosowanie jest możliwe, ponieważ hydrazyna jest nieszkodliwa w niewielkich ilościach, natomiast może uszkadzać wątrobę, nerki oraz centralny układ nerwowy w przypadku długotrwałego narażenia, np. w środowisku pracy. Przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) hydrazyna została uznana za potenjalnie rakotwórczą. Incydentalny wyciek hydrazyny do środowiska jest bardzo rzadki i, ponieważ hydrazyna szybko się rozkłada w obecności tlenu, trudno natrafić na jej wysokie stężenia w środowisku.

Czujnik opracowany przez Jonathana Sesslera i współpracowników z University of Texas w Austin i Korea University w Seulu oparty jest na pochodnej naftalimidu, która łączy się w specjalny sposób z hydrazyną i ulega pod jej wpływem cyklizacji, dając związek fluorescencyjny o zmienionej barwie widocznej gołym okiem. Naukowcy sprawdzili, że za pomocą tego związku można wykrywać hydrazynę w wodzie, powietrzu i, co bardzo zaskakujące, w żywych komórkach.

Główną zaletą opracowanego czujnika jest jego wysoka selektywność pozwalająca na wykrywanie hydrazyny posród wielu pochodnych azotu, takich jak amoniak i różnego rodzaju aminy. Czułość detektora jest bardzo wysoka i wynosi 3,2 ppb (części na miliard), podczas gdy limit określony przez EPA to 10 ppb. Zespół Sesslera pracuje obecnie nad nanocząsteczkową bazą dla czujnika, która poprawiłaby jego walory użytkowe.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
rsc.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także