Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-12-06 | Ostatnia aktualizacja: 2007-12-06
Cząsteczka zmieniająca strukturę pod wpływem światła

Cząsteczka zmieniająca strukturę pod wpływem światła
Hiroshi Nishihara wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Tokijskiego za pomocą technik fotochemii i elektrochemii stworzyli cząsteczkę, której struktura zmienia się pod wpływem pojedynczego źródła światła. Wprawdzie już istnieją molekuły fotochromowe o podobnych właściwościach, jednak do zmiany struktury potrzebne są dwa źródła światła o innych długościach fali światła. Sprawia to trudności techniczne oraz powiększa koszty produkcji. Jak mówi Nishihara – „Stworzyliśmy pierwszą na świecie powłokę składającą się z molekuł fotochromowych, których struktura może być zmieniana odwracalnie pod wpływem pojedynczego źródła światła”.
Tokijski zespół zsyntezował cząsteczki zawierające grupę ferrocenową, w której obecny jest atom żelaza. Następnie zostały one osadzone na powierzchni płaskiej, transparentnej elektrody. Kiedy atom żelaza jest na 2 stopniu utlenienia światło o barwie zielonej powoduje izomeryzację struktury z trans w cis. Powoduje to zmianę kształtu cząsteczek. Jeśli natomiast atom żelaza zostanie elektrochemicznie utleniony do 3 stopnia utlenienia to samo światło o barwie zielonej powoduje powrót do struktury trans.
Amar Flood, amerykański badacz z Indiana University zajmujący się podobnym problemem celowej zmiany kształtu cząsteczek twierdzi, że osiągnięcie Japończyków stanowi kolejny duży krok w kierunku stworzenia materiałów „inteligentnych”.
Obecnie prowadzone są prace nad stworzeniem struktury chemicznej molekuł fotochromowych pozwalających nad zwiększeniem wydajności procesu izomeryzacji pod wpływem światła. Kolejny problem, z jakim chcą się zmierzyć naukowcy z Tokio to stworzenie matryc cząsteczek fotochromowych, co pozwoliłoby na budowę modułów pamięci o wysokiej gęstości zapisu.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rsc.org

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
-
-
-