Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-06-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-06-19
Cząsteczka zmieniająca stan pod wpływem światła lub ciepła
Źrodło: www.kobe-u.ac.jp
Źrodło: www.kobe-u.ac.jp

Cząsteczka, która pod wpływem światła staje się ciałem stałem, a po podgrzaniu ponownie cieczą to efekt prac badawczych grupy naukowców z Japonii pod przewodnictwem prof. Mochidy Tomoyuki i dr Funasako Yusuke. Nowa substancja mogłaby znaleźć zastosowanie w litografii, m. in. w wytwarzaniu obwodów elektronicznych.


Polimery koordynacyjne znajdują coraz większe zainteresowanie badaczy, w ostatnich latach wzrosła liczba metod ich wytwarzania, większość z nich to metody polimeryzacji w roztworze. Metoda japońskich naukowców to przykład pierwszej metody, w której polimer koordynacyjny powstaje pod wpływem światła. Możliwość kontrolowania właściwości materiału czynnikami zewnętrznymi takim jak światło i ciepło jest bardzo ważna w wytwarzaniu obwodów elektronicznych, gdzie stosuje się fotoczułe żywice. Ich wadą jest to, że nie można ich używać wielokrotnie.


Celem badań grupy naukowców z zespołu prof. Mochidy było uzyskanie kontroli procesu łączenia jonów metali i cząsteczek organicznych za pomocą światła i ciepła. Naukowcy ci są pierwszymi, którzy zsyntezowali kompleks rutenowy z grupami cyjanowymi, która tworzyć może polimer koordynacyjny. Ciecz ta jest bezbarwna, klarowana, nielotna i nie zamarza do -50 st. C. Jeśli skierujemy na tę substancję strumień światła ultrafioletowego przez kilka godzin to ciecz staje się stałym, amorficznym polimerem, który z kolei jeśli poddamy działaniu przez minutę temperaturze 130 st. C to staje się ponownie cieczą, cieczą jonową. Proces ten można powtarzać wielokrotnie. Naukowcy planują dalsze badania w celu udoskonalenia odkrytej substancji, głównie w kierunku redukcji czasu otrzymywania polimeru oraz poznania nowych jego zastosowań.


(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
www.kobe-u.ac.jp
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także