Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-12-10 | Ostatnia aktualizacja: 2007-12-10
Cząsteczka z potrójnym wiązaniem uran-węgiel

Cząsteczka z potrójnym wiązaniem uran-węgiel
Zespół Lestera Andrewsa z Wirginii pracuje nad związkami uranu od 15 lat. W najnowszych badaniach naukowcy posłużyli się skupionym, impulsowym promieniem lasera, aby w warunkach próżni móc odparować uran. Następnie do komory próżniowej tłoczono pary fluoroformu (trifluorometanu). Powstałe cząsteczki trifluorku metylidynouranu następnie zamrożono przy pomocy argonu o temperaturze 8 K.
Andrews w swoim komentarzu mówi – w tej reakcji atomy uranu oddziałują z wiązaniem C-F co prowadzi do przegrupowania pozostałych atomów fluoru i powstania trifluorometylidynouranu. Przed wykonaniem eksperymentu przeprowadzono obliczenia dla teoretycznego wiązania potrójnego uran-węgiel. Okazały się one zgodne z wynikami badań w podczerwieni otrzymanego związku. Do eksperymentu użyto relatywnie stabilnej formy uranu U-238, z niewielką zawartością uranu U-235 (stosowanego m. in. jako paliwo w elektrowniach atomowych).
W opinii Andrewsa czas przekonać opinię publiczną i polityków, że uran to nie tylko zagrożenie, ale i szansa na opracowanie związków chemicznych o szerokim zastosowaniu. Należy również ograniczyć twierdzenie, że wystarczy zdobyć zasoby uranu, aby wyprodukować bombę atomową. Tego typu przedsięwzięcie wymaga przejścia przez długą drogę wzbogacania uranu, która wiąże się ze skomplikowanymi procesami chemicznymi.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sciencedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
Czym różnią się rękawice diagnostyczne od profesjonalnych i gospodarczych?
Rękawice – choć wszystkie mają za zadanie chronić dłonie – mogą posiadać również cechy dodatkowe, w zależności od ich przeznaczenia. Te środki...
-
-
-
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.pl