Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-07-21 | Ostatnia aktualizacja: 2008-07-21
Czas na polskie laboratorium BSL-4

Czas na polskie laboratorium BSL-4
W ubiegłym tygodniu o zagrożeniach związanych z bioterroryzmem rozmawiali posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia. Okazuje się, że Polska nie ma kompletnego systemu ochrony przed skażeniem biologicznym – brakuje laboratorium o najwyższym stopniu bezpieczeństwa (BSL-4), które pozwala badać niebezpieczne wirusy jak np. Ebola. Takie laboratoria znajdują się w Czechach oraz Niemczech. Polska w przypadku pojedynczych wystąpień najgroźniejszych chorób mogłaby skorzystać z ich usług. Niestety w wypadku wystąpienia epidemii laboratoria te najprawdopodobniej odmówiłyby przyjęcia próbek ze względu na ryzyko przeniesienia epidemii na teren ich kraju.
W opinii ekspertów najlepszą lokalizacją laboratorium byłyby Puławy, gdzie znajduje się Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii. Istniej tam jedyne w Polsce laboratorium BSL-3. Laboratorium to nie jest niestety w pełni zdolne do prowadzenia badań nieznanych i groźnych czynników zakaźnych. Badania te wymagają pełnej identyfikacji wirusów, bakterii i innych z zastosowaniem metod izolacji, mikroskopii elektronowej oraz metod molekularnych.
Ośrodek ten dysponuje doświadczoną kadrą, ma też studium wykonalności trzypiętrowego kompleksu o poziomie bezpieczeństwa BSL-4. Jego koszt szacowany jest na 55 mln zł. W przypadku szybkiej alokacji środków na ten cel laboratorium mogłoby powstać w ciągu 3 lat.
O budowę w Polsce laboratorium BSL-4 wystąpił do ministerstwa obrony narodowej szef inspektoratu wojskowej służby zdrowia. Jeszcze w lipcu znana ma być decyzja MONu w tej sprawie. Inwestycję poparli posłowie z sejmowej komisji obrony narodowej.
Zgodnie z Decyzją Parlamentu Europejskiego nr 2119/98/EC z dnia 24 września 1998 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do sprawowania nadzoru nad chorobami zakaźnymi na swoim terytorium.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazata.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.plKomora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...
-
Systemy kontroli i obsługi cieczy metodą ciśnieniową: proste i ekonomiczne...
Choroby zakaźne są nieustannym zagrożeniem dla naszego społeczeństwa - o czym świadczy trwająca epidemia koronawirusa. Współczesne laboratoria w...
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl