Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-07-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-07-31
Choroby Parkinsona i Alzheimera są ze sobą powiązane?
Choroby Parkinsona i Alzheimera są ze sobą powiązane?
Choroby Parkinsona i Alzheimera są ze sobą powiązane?

Ludzkie ciało jest niewiarygodnie złożone, więc gdy naukowcy rozwiążą kolejną zagadkę wzbudza to ogromne emocje. Ostatnią teorią, która pojawiła się w świecie nauki jest istnienie związku między chorobą Parkinsona i Alzheimera, dwoma najpowszechniejszymi schorzeniami neurodegeneracyjnymi na świecie. Mimo znacznych różnic między nimi, badacze utrzymują, że mają one wspólne pochodzenie, gdyż są wywoływane przez ten sam enzym.

Endopeptydaza asparaginowa jest lizosomalną proteazą cysteinową, która uczestniczy w procesie starzenia. W przypadku Alzheimera enzym ten (w skrócie AEP) rozkłada proteolitycznie białka Tau obecne w komórkach mózgowych, w wyniku czego ulegają one zwinięciu, mikrotubule się niszczą, a neurodegeneracja zostaje przyspieszona. Gdy zaś mowa o Parkinsonie, ten sam enzym odpowiada za agregację białek alpha-synukleinowych, w wyniku czego tworzą się tzw. ciała Lewy'ego w neuronach, mogące wpływać na ruch, nastrój i zachowanie.

AEP sieje zniszczenie

Podczas gdy obie te choroby znacznie się różnią, dr Keqiang Ye z Emory University podtrzymuje teorię, że AEP stoi za każdą z nich. To przełomowe odkrycie mogłoby przyczynić się rozwoju zaawansowanej terapii dla pacjentów z tymi chorobami.

Dr Ye wyjaśnia: „W Parkinsonie białka synukleinowe zachowują się tak jak białka Tau w Alzheimerze". Jego zdaniem, gdy AEP tnie te drugie bardzo prawdopodobne jest, że uszkodzeniu ulegną też i pierwsze. Dr Ye potwierdził swoją teorię przez stworzenie przeciwciała, które rozpoznaje tylko pocięte alfa-synukleiny. Pozwoliło mu to określić, czy w komórce doszło do przecięcia czy nie.

Inhbitory AEP ochronią białka w mózgu

Dr Ye i jego zespół przedstawił nowy odważny pomysł zastosowania inhibitorów AEP w celu zredukowania ryzyka choroby Parkinsona i Alzheimera. Takie inhibitory były już stosowane w badaniach na zwierzętach, teraz Dr Ye planuje głębiej zbadać ten problem.

Wyniki badań są pozytywne, jakkolwiek naukowiec wskazuje, że za obiema tymi chorobami kryje się prawdopodobnie o wiele więcej niż tylko AEP. Są one bowiem niewiarygodnie złożone i jest jeszcze wiele do zrobienia zanim będą mogły rozpocząć się badania na ludziach.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
labmate-online
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także