Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-03-04 | Ostatnia aktualizacja: 2008-03-04
CERN: Zamontowano ostatni element akceleratora LHC

CERN: Zamontowano ostatni element akceleratora LHC
CERN to największy ośrodek badawczy fizyki cząstek na świecie. Tam też powstaje LHC - wielki zderzacz hadronowy, który posłuży do rozpędzania cząstek do prędkości bliskiej prędkości światła. Wielki zderzacz hadronowy zastąpi dotychczasowy akcelerator LEP - wielki zderzacz elektronowo- pozytronowy. LEP pracował do 2000 roku.
W kołowym tunelu (pozostałym po starym akceleratorze LEP) o obwodzie 27 km będą przyspieszane protony i ciężkie jony do energii 7 teraelektronowoltów (takiej, jaką uzyskałby elektron przyspieszony napięciem 7 bilionów woltów).
W każdej sekundzie dojdzie średnio do pół miliarda zderzeń biegnących naprzeciw siebie protonów. Cząstki powstałe w wyniku wyzwolonej w ten sposób energii będą rejestrowane przez cztery detektory: Alice, Atlas, CMS i LHCb. Każdy detektor to urządzenie wielkości kilkupiętrowego bloku, naszpikowane nowoczesną elektroniką analizującą 40 tysięcy gigabajtów danych na sekundę. W całość przedsięwzięcia zaangażowanych jest około pięciu tysięcy fizyków z ponad 150 krajów, nie licząc personelu technicznego i pomocniczego.
Prace przy LHC, budowanym od 2003 roku kosztem 1,3 mld euro, posuwają się obecnie bezproblemowo. LHC miał być uruchomiony w 2007 roku. Niestety w międzyczasie wynikły komplikacje przy instalacji akceleratora. W marcu 2007 roku pojawiły się problemy z instalacją LHC podczas prowadzenia testów bezpieczeństwa. Sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych elektromagnes, którego zadaniem ma być ogniskowanie wiązki protonów, poddano obciążeniom, które mogłyby się pojawić, gdyby doszło do przegrzania instalacji i zaniku zjawiska nadprzewodnictwa. W trakcie testów nastąpiła eksplozja, niektóre elementy podtrzymujące konstrukcję elektromagnesu uległy uszkodzeniu.
Ostatecznie LHC uruchomiony ma być w maju tego roku. Eksperymenty w zderzaczu hadronowym planują naukowcy z 80 krajów. Pozwolą one na powiązanie siły grawitacji z pozostałymi oddziaływaniami - elektromagnetycznym, silnym i słabym.
Państwa należące do CERN to: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy i Węgry. Polska pełnoprawnym członkiem jest od 1991 roku.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- rp.pl

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wygrodzenia bezpieczeństwa – klucz do ochrony pracowników i mienia
Współczesne przedsiębiorstwa coraz większą wagę przywiązują do ergonomii oraz minimalizowania ryzyka wypadków. W trosce o zdrowie i życie...
-
Obecność i wykrywanie substancji PFAS w Polsce
Czym są PFAS i dlaczego budzą obawy? Substancje organiczne z grupy PFAS (związki per- i polifluoroalkilowe) to kilka tysięcy związków...
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl