Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-20   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-20
Bezpieczne akumulatory litowo-jonowe
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy w wielu ośrodkach na całym świecie starają się opracować baterie, które mogłyby działać dłużej i wydajniej. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia trendu przechodzenia na energię odnawialną i rosnącej liczby urządzeń IoT.

Główną postacią stosowanych obecnie baterii są te litowo-jonowe. Wynika to z faktu, że umożliwiają wysokie napięcie robocze i gęstość energii. Jednak dalsze zwiększanie ich wydajności może mieć negatywny wpływ na ich bezpieczeństwo, bowiem zawierają one wysoce lotne i łatwopalne węglany organiczne.

Ostatnio jednak naukowcy poczynili istotne kroki ku zastosowaniu innych substancji. Naukowcy z University of Tokyo zaprojektowali i zsyntetyzowali cykliczny i, co ważne, niepalny elektrolit na bazie fosforanów. Umożliwia on bezpieczną i stabilną pracę, przewyższając roztwory obecne w większości istniejących baterii.

Prof. Atsuo Yamada, jeden z badaczy, powiedział: „Nieoczekiwanie nowy elektrolit może zwiększyć napięcie akumulatora z 3,8 V do 4,6 V, a także poprawić jego żywotność. Planujemy teraz kontynuować pracę nad komercyjnymi zastosowaniami akumulatorów i opracowywać nowe wielofunkcyjne materiały akumulatorowe w oparciu o naszą strategię projektową".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com; researchgate.net
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :