Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-04-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-04-18
Bezpieczeństwo i komfort w pracy: jak wybrać odpowiednią trudnopalną odzież roboczą?
Bezpieczeństwo i komfort w pracy: jak wybrać odpowiednią trudnopalną odzież roboczą?

Dzież robocza powinna spełnić wiele wymogów. Jej zadaniem jest przede wszystkim pomóc nam w pracy, zapewniając wygodę, swobodę ruchów, praktyczność. Być może jeszcze ważniejsze jest to, aby poprawiała poziom naszego bezpieczeństwa.

 

Na poziom bezpieczeństwa w miejscu pracy wpływa wiele czynników. Zalicza się do nich przestrzeganie norm i procedur BHP, w tym używanie odzieży roboczej odpowiedniej jakości. Powinna ona być dostosowana do naszej sylwetki, obowiązków zawodowych, warunków panujących w miejscu pracy i związanego z nimi ryzyka dla zdrowia.

 

Odzież trudnopalna

Przykładowo, w miejscach, gdzie występuje działanie wysokich temperatur i/lub iskier, niezbędnym elementem wyposażenia pracownika jest odzież trudnopalna, którą znajdziesz tutaj https://dawpol-bhp.pl/140-odziez-trudnopalna. Najprościej można ją zdefiniować jako ognioodporne, wytrzymałe na wysokie temperatury ubrania.

Do ich wykonania stosuje się przede wszystkim bawełnę, wzbogaconą dodatkiem antystatycznej nici. Są też ubrania i akcesoria ze skóry. Najistotniejszą jednak cechą odzieży trudnopalnej jest zwiększona gramatura materiału oraz wzmocniona struktura. Dzięki temu materiały tego rodzaju dobrze chronią pracownika przed przegrzaniem oraz iskrami, zmniejszając wydatnie ryzyko poparzeń i im podobnych uszczerbków na zdrowiu.

czlowiek-spawajacy-w-metalu.jpg

Odpowiednio dobrany strój trudnopalny gwarantuje ochronę i bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków na stanowisku pracy. W jego skład wchodzą: bluza trudnopalna, spodnie odporne na ogień lub trudnopalne, skarpety trudnopalne, kominiarki trudnopalne, kurtki oraz koszulki, a także kombinezon trudnopalny. Odzież tego typu polecana jest przede wszystkim spawaczom, jak również osobom z branży elektrycznej, elektronicznej i energetycznej, a także wszystkim pracownikom, którzy swoje obowiązki zawodowe wykonują w wysokich temperaturach, blisko płomieni czy iskier.

 

Akcesoria trudnopalne

Jeśli pracujemy w miejscu, gdzie panują wysokie temperatury lub możemy mieć kontakt z iskrami, powinniśmy zaopatrzyć się w komplet odzieży trudnopalnej. Można też - w zależności od potrzeb wynikających z charakteru pracy oraz wykonywanych obowiązków zawodowych - wzbogacić swój strój roboczy o poszczególne akcesoria trudnopalne - https://dawpol-bhp.pl/141-akcesoria-trudnopalne. Zaliczają się do nich: kominiarka robocza trudnopalna (dostępne są różne typy), kalesony robocze trudnopalne, kaptur roboczy trudnopalny, kurtka robocza chroniąca przed ogniem i wysokimi temperaturami (jak również wodą, elektrycznością oraz innymi czynnikami), skórzane rękawy spawalnicze, skórzany fartuch spawalniczy, skórzane spodnie robocze do pasa i wiele innych.

strazacy-walczacy-z-ogniem-w-odziezy-trudnopalnej.jpg

Wybierając odzież i akcesoria trudnopalne, należy zwracać uwagę na ich jakość, odporność oraz zgodność z normami BHP. Powinny one być certyfikowane, dzięki czemu uzyskamy pewność, że odzież sprawdzi się w trudnych warunkach, zwiększając poziom naszego bezpieczeństwa. Spełnienie tego wymogu jest najważniejszym kryterium przy wyborze odzieży roboczej, w tym trudnopalnej i ognioodpornej, ale pamiętajmy też, że musi nam ona oferować komfort, możliwie dużą swobodę ruchów oraz praktyczność. Dobrze dobrany, dopasowany do naszej sylwetki, wysokojakościowy strój roboczy sprawi, że o wiele łatwiej unikniemy obrażeń i innych uszczerbków zdrowotnych, ale też będzie nam się pracowało lepiej i sprawniej.

Dlatego wybierać odzież trudnopalną - i w ogóle roboczą - należy świadomie, kierując się jej jakością, wymogami miejsca pracy oraz normami BHP.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
dawpol-bhp.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także