
Pewna bakteria, Delftia acidovorans, nie tylko potrafi przeżyć w toksycznych wodnych roztworach złota, ale, jak odkryli naukowcy z kanadyjskiego uniwersytetu McMaster, potrafi tworzyć bryłki złota.
Bakteria ta jest znana od dawna – funkcjonuje na powierzchni bryłek złota i potrafi przeżyć w wodnych roztworach złota, które są toksyczne dla życia. Badanie przyczyn takiego stanu doprowadziło do odkrycia, że tworzy ona bryłki złota. Okazało się, że Delftia acidovorans produkuje pewne molekuły chroniące jej błonę komórkową. Niejako przy okazji wiążą one jony złota obecne w wodzie w cząsteczki, prowadząc do biomineralizacji złota. To zaczątki większych bryłek, które można znaleźć na przykład w strumieniach złotonośnych.
Ten mechanizm był dotychczas słabo rozpoznany. Może być wykorzystywany do oczyszczania wód w kopalniach złota i stanowi wstęp do badań nad rolą innych naturalnych molekuł.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- onet.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jałowość a sterylność. Jakie są między nimi różnice?
autor zdjęcia: babsi_w W laboratoriach, placówkach medycznych oraz rozmaitych gabinetach (zabiegowych, stomatologicznych, ale także...
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.plLepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.pl