
Ludzie przychodzą na basen aby się zrelaksować, uprawiać sport. Nie spodziewają, że w wodzie mogą być substancje powstałe w wyniku dezynfekcji - mającej przecież chronić korzystających z basenu - o działaniu neurotoksycznym lub cytotoksycznym, które mogą powodować różnego typu schorzenia. Zbadania wody basenowej za pomocą LC/MS/MS podjęli się naukowcy z Hong Kongu.
Chlor dodawany jest do wody w basenach, aby zabić mikroorganizmy, które mogłyby wywołać choroby. Niestety w procesie chlorowania wody powstają produkty uboczne, które są szkodliwe dla zdrowia, takie jak nitrozoaminy, kwasy halogenooctowe, trihalogenometany. Do wymienionych grup substancji teraz Xiangru Zhang wraz ze współpracownikami z Hong Kong University of Science and Technology and the University of Hong Kong dodali kolejne związki, które mogą pochodzić z tkanek pochodzących z powierzchni ciała ludzkiego oraz substancji takich jak mocz lub pot.
W pierwszej kolejności naukowcy zajęli się wykrywaniem za pomocą chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemem spektrometrów masowych MS/MS związków halogenoorganicznych pochodzących z próbek wody z odkrytych i zamkniętych basenów. Okazało się, że podczas gdy jony bromkowe w naturalnej wodzie na całym świecie występują średnio w stężeniach 100-2000 µg/L to w wodzie basenowej tylko 6 µg/L, dlatego do próbek dodano bromków, aby wzmocnić sygnał od potencjalnych bromowanych związków organicznych.
Rozdzielone za pomocą chromatografu HPLC cząsteczki zostały poddane jonizacji elektrorozpraszajacej i wprowadzone do spektrometru masowego. Obecność poszczególnych cząsteczek została potwierdzona poprzez porównanie otrzymanych czasów retencji i widm masowych z danymi na temat substancji wzorcowych.
Pochodzenie sprawdzanych substancji określono poprzez chlorowanie wody zawierającej różne substancje i materiały ludzkiego pochodzenia, a więc: mocz, pot, ślinę oraz włosy, a następnie analizę za pomocą spektrometru masowego z jonizacją przez elektrorozpraszanie. Ponadto chlorowaniu zostały też poddane próbki skóry ludzkiej, a produkty tej reakcji zanalizowano chromatografem gazowym GC z detektorem wychwytu elektronów.
Związki chemiczne jakie znaleziono w chlorowanej wodzie to bromki: 2-bromofenol i 2,4-dibromofenol, inne halogenopochodne (2,4-dichlorofenol) i kilka pochodnych związków nitro (2,6-dibromo-4-nitrofenol, 2,6-dichloro-4-nitrofenol oraz 2-bromo-6-chloro-4-nitrofenol). W tym zestawieniu martwi przede wszystkim obecność niebezpiecznych związków nitrowych, których nie spotyka się w bieżącej wodzie, a których źródłem jest mocz i pot. Obecność tych związków stwarza zagrożenie dla osób długo przebywających w basenach np. pływaków, którzy w tej sytuacji powinni często przerywać pływanie i brać prysznic w celu spłukania wspomnianych substancji.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- spectroscopynow.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczna metoda chromatografii preparatywnej
Chemicy szukają „zielonych" metod, które mogą zmniejszyć negatywny wpływ ich pracy na środowisko, w szczególności ze strony używanych materiałów...
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
-
-