Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-31
Badanie gleby na dnie mórz
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

W ramach unijnego projektu ROBUST badacze z Laser Zentrum Hannover e.V. (LZH) we współpracy z ośmioma innymi partnerami stworzyli laserowy system do badania próbek gleby pobranych z dna mórz.

Do tej pory analiza tego typu próbek była dość kosztowna. System LIBS, który właśnie został opracowany, umożliwia badanie ich składu atomowego bez powodowania w nich jakichkolwiek szkód.

LIBS to bezdotykowa metoda analizy pierwiastków chemicznych, dzięki której można badać substancje stałe, ciecze i gazy. Wiązka lasera o wysokiej energii skupia się na próbce, a jej energia w punkcie centralnym jest tak duża, że powstaje plazma. Emitowane przez nią promieniowanie jest mierzone spektroskopem, a ono z kolei jest różne dla poszczególnych pierwiastków.

System przeszedł korzystnie pierwsze testy na Pacyfiku. Po pierwsze, wytrzymał ciśnienie 400 barów. Laser, oprogramowanie, jak i elementy sterujące działały bez zarzutu. Po drugiej, system był w stanie wykryć miedź i cynk w sporych próbkach siarczku pod ciśnieniem do 500 barów. Z kolei podczas testów na Morzu Bałtyckim wykrył oba te pierwiastki w stosunkowo mętnej wodzie.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
lzh.de; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także