Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-14
Zrekonstruowano genom bakterii sprzed 500 lat
Zrekonstruowano genom bakterii sprzed 500 lat
Zrekonstruowano genom bakterii sprzed 500 lat
Brytyjscy naukowcy podczas badań ludzkich szczątek z londyńskich cmentarzy rozszyfrowali genom bakterii, której DNA jest bardzo podobne do współczesnej dżumy dymieniczej. W średniowieczu dżuma była odpowiedzialnej za śmierć jednej trzeciej ludności Europy – donosi za czasopismem „Nature” serwis internetowy rmf24.pl

Czarna śmierć jest uważana za jedną z największych epidemii w historii. W latach 1347-1352 zabiła - w zależności od źródeł - od 30 do 50 proc. populacji zachodniej Europy. W Londynie umierało wówczas nawet 200 osób dziennie, a miasto zmuszone było wybudować dwa dodatkowe cmentarze. W całej Anglii zmarło 1,5 mln spośród 4 mln zamieszkujących ją ludzi.

Badając miejsca pochówku zmarłych na dżumę ustalono genotyp bakterii odpowiedzialnej za epidemię. Wyniki opublikowano w tygodniku naukowym "Nature". Zbadaliśmy 99% genomu antycznej Yersinia pestis (dżuma dymienicza) - zdradził szef zespołu badawczego Johannes Krause z Uniwersytetu w Tübingen. Jeśli porównamy zrekonstruowany genom z współczesną Yersinia pestis, nie widzimy ani jednej pozycji w antycznym genomie, której nie można znaleźć w dzisiejszych szczepach - dodał.

Rekonstrukcję bakterii sprzed 500 lat przeprowadzono wykorzystując cztery zęby, z których pobrano DNA. Odpowiednie szczątki naukowcy znaleźli wśród szkieletów, które w latach 80-tych ubiegłego wieku pracownicy Museum of London ekshumowali z cmentarza East Smithfield, założonego w 1349 roku specjalnie dla ofiar czarnej śmierci.

Dzięki tym badaniom naukowcy wkrótce będę mogli zrekonstruować inne patogeny odpowiedzialne za epidemie i choroby, które szerzyły się wiele lat temu, a obecnie uznaje się za wymarłe.

Zdjęcie pochodzi z zasobów Centers for Disease Control and Prevention.

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rmf24.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także