
Naukowcy z UCLA Samueli School of Engineering wykazali, że głębokie uczenie, forma sztucznej inteligencji, pozwala ulepszyć rozdzielczość i kolory na zdjęciach zrobionych smartfonami. Dzięki temu zbliżają się one do jakości obrazów z laboratoryjnych mikroskopów.
Dzięki opracowanej technice może stać się możliwe uzyskanie wysokiej jakości diagnostyki medycznej w krajach, w których brak dostępu do zaawansowanych technologii diagnostycznych. W tej technice zastosowano przystawki, które można wyprodukować za pomocą drukarki 3D za mniej niż 100 dolarów za sztukę. Jest to niewiele w porównaniu z tysiącami, które trzeba wydać na zakup sprzętu laboratoryjnego.
Opracowaną przez naukowców przystawkę można umieścić nad obiektywem telefonu. Zwiększa ona rozdzielczość i widoczność drobnych szczegółów wykonanych zdjęć aż do skali około jednej milionowej metra. Jednak żadna przystawka nie byłaby wystarczająca, aby uzyskać jakość obrazu równą jakości mikroskopowej. Nowa technika wykorzystuje w tym celu sztuczną inteligencję.
Badania prowadził Aydogan Ozcan. Jego zespół wprowadził kilka innowacji w mikroskopii mobilnej i czujnikach, a także położył szczególny nacisk na rozwój diagnostyki medycznej i czujników terenowych na obszarach ubogich w zasoby.
"Korzystając z głębokiego uczenia się, postanowiliśmy wypełnić lukę w jakości obrazu między niedrogimi mikroskopami opartymi na telefonach komórkowych i złotym standardem, jakim są mikroskopy stołowe wykorzystujące zaawansowane obiektywy" - powiedział Ozcan.
Dodał, że nowa technika może znaleźć liczne zastosowania w globalnych aplikacjach związanych ze zdrowiem, telemedycyną i diagnostyką.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newsroom.ucla.edu; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dygestorium co to. Do czego służy dygestorium
Dygestorium co to. Czym są dygestoria laboratoryjne i do czego służą? Dygestoria laboratoryjne są niezwykle istotnym elementem wyposażenia...
-
Rola bezpieczeństwa na kursie na koparki jednonaczyniowe
Bezpieczeństwo odgrywa fundamentalną rolę na każdym etapie kursu na koparki jednonaczyniowe – od pierwszych zajęć teoretycznych, aż po ćwiczenia...
-
-
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl