Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-02-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-02-21
Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych. Dlaczego właśnie ekstruzja?
Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych. Dlaczego właśnie ekstruzja?

Profile z tworzyw sztucznych to elementy, które stanowią nieodłączną część współczesnej rzeczywistości. Znajdują one zastosowanie w przemyśle budowniczym, meblarskim, motoryzacyjnym, elektronicznym, medycznym, dekoracyjnym i wielu innych! Tak szerokie spektrum wykorzystania możliwe jest za sprawą sposobu ich produkcji, a dokładniej ekstruzji. Na czym właściwie ona polega i jakie są zalety wytłaczania?

Czym jest ekstruzja?

Ekstruzja to proces polegający na wytłaczaniu profili, który jest realizowany za pomocą specjalistycznych maszyn określanych jako ekstrudery. Sercem tych urządzeń jest specjalny cylinder i wałek z głowicą formującą, przez którą przeciskany jest materiał. Z tego też powodu czynnikiem niezbędnym do jej przeprowadzenia są właściwości termoplastyczne materiału, który zostaje poddany ekstruzji.

Tym samym wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest możliwe tylko wtedy, gdy tworzywa, z jakich mają być wykonane detale, są termoplastami – czyli pod wpływem ciepła i ciśnienia zmieniają swój stan skupienia ze stałego na bardziej elastyczny – półpłynny. Dzięki temu możliwe jest przeciśnięcie tworzywa przez specjalne matryce formujące, a tym samym wyprodukowanie profilu.

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych – zalety ekstruzji

O tym, że ekstruzja to jedna z najpopularniejszych metod produkcji profili wykonanych z tworzyw sztucznych, decyduje kilka istotnych czynników, takich jak:
• Stosunkowo niskie koszty produkcji, wynikające z jej dużego stopnia zautomatyzowania oraz dużej żywotności samych ekstruderów, a także ich łatwej eksploatacji i konserwacji.
• Możliwość produkcji profili o zróżnicowanych kształtach, szerokości i kolorach, co pozwala na wytwarzanie profili o niezwykle zróżnicowanym zastosowaniu.
• Produkowane profile mogą być bardzo długie.
• Wysoka precyzyjność i powtarzalność produkcji.
• Wysoka wydajność – możliwość produkowania bardzo dużej ilości profili, w krótkim czasie.
• Wysoka jakość wykonanych detali – profile mają gładką i zwartą strukturę.

Ekstrudery i nowoczesne linie produkcyjne pozwalają również na produkcję profili na drodze ko-ekstruzji i post-ekstruzji. Warto zaznaczyć, że detale są również prefabrykowane. Jest to końcowa obróbka polegająca na docinaniu profili na wymiar oraz ich dodatkowej obróbce, takiej jak frezowanie, wiercenie w nich otworów oraz znakowanie.

Jakie profile produkuje się najczęściej poprzez wytłaczanie?

Ekstruzja, czyli wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych jest wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju profili. Przy czym są to zarówno profile miękkie, takie jak uszczelki PCV, jak i twarde, używane przykładowo do produkcji okien. Szerokie możliwości kształtowania profili wykonanych z różnego rodzaju materiałów, które charakteryzują się różnymi właściwościami, sprawiają, że ekstruzja jest jedną z najbardziej uniwersalnych, ekonomicznych i wydajnych metod produkcji profili z termoplastów. Pozwala bowiem zaopatrywać w profile wiele różnego rodzaju branż przy wykorzystaniu jednej linii produkcyjnej.

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także