
Zespół z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) oraz Washington State University (WSU) opracował sodowo-jonowy akumulator, który przechowuje tyle energii i działa tak dobrze jak te litowo-jonowe. Jest on w stanie utrzymać ponad 80 % ładunku po 1000 cyklach. Tym samym z dostępnych i tanich materiałów powstała opłacalna technologia.
Wykorzystywane w powszechnie obecnych akumulatorach litowo-jonowych pierwiastki – kobalt i lit - są niezwykle rzadkie i drogie. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na pojazdy elektroniczne i magazyny energii w sieciach ich stosowanie staje się coraz bardziej problematyczne, a badacze poszukują alternatyw.
Postrzegany jako jedna z nich sód nie może zostać jednak łatwo wykorzystany, ponieważ powstałe z jego użyciem akumulatory nie mogą przechowywać tyle samo energii i trzeba je jzęsto ładować.
Xiaolin Li z PNNL powiedział: „Nasze badania ujawniły istotną korelację między ewolucją struktury katody i interakcją powierzchni elektrolitu. Są to najlepsze wyniki, jakie kiedykolwiek zgłoszono dla akumulatora sodowo-jonowego z warstwową katodą, co pokazuje, że jest to opłacalna technologia, która może być porównywalna z akumulatorami litowo-jonowymi".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- techxplore.com; eurekalert.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy samochody na wodór zastąpią samochody elektryczne?
Ważnym aspektem współczesnych dążeń do ochrony środowiska i łagodzenia skutków zmian klimatycznych jest elektryfikacja pojazdów. Coraz częściej...
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.plKomora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...
-
-
-