Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-06-01   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-01
Wydajniejsze akumulatory sodowe
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół z Pacific Northwest National Laboratory (PNNL) oraz Washington State University (WSU) opracował sodowo-jonowy akumulator, który przechowuje tyle energii i działa tak dobrze jak te litowo-jonowe. Jest on w stanie utrzymać ponad 80 % ładunku po 1000 cyklach. Tym samym z dostępnych i tanich materiałów powstała opłacalna technologia.

Wykorzystywane w powszechnie obecnych akumulatorach litowo-jonowych pierwiastki – kobalt i lit - są niezwykle rzadkie i drogie. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na pojazdy elektroniczne i magazyny energii w sieciach ich stosowanie staje się coraz bardziej problematyczne, a badacze poszukują alternatyw.

Postrzegany jako jedna z nich sód nie może zostać jednak łatwo wykorzystany, ponieważ powstałe z jego użyciem akumulatory nie mogą przechowywać tyle samo energii i trzeba je jzęsto ładować.

Xiaolin Li z PNNL powiedział: „Nasze badania ujawniły istotną korelację między ewolucją struktury katody i interakcją powierzchni elektrolitu. Są to najlepsze wyniki, jakie kiedykolwiek zgłoszono dla akumulatora sodowo-jonowego z warstwową katodą, co pokazuje, że jest to opłacalna technologia, która może być porównywalna z akumulatorami litowo-jonowymi".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore.com; eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :