Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-10-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-10-24
Wpływ wody na filtrację
Fot. Pixabay CCO
Fot. Pixabay CCO

Zespół naukowców z Wydziału Chemii i Biotechnologii Uniwersytetu Tokijskiego odkryli jak woda może wpływać na własną filtrację. Po raz pierwszy z powodzeniem opisali jak cząsteczki tej cieczy wpływają na siebie nawzajem w ramach systemu sprzężenia zwrotnego, co otwiera możliwości projektowania wysoce selektywnych membran. Co istotne zwłaszcz teraż, ma to znaczenie również w walce z wirusem.

Choć podstawową metodą filtracji jest użycie porowatej membrany, to te bardziej zaawansowane, jak np. syntetyczne membrany ciekłokrystaliczne, mogą mieć pory o średnicy zaledwie kilku nanometrów, więc nie chodzi tu tylko o rozmiar.

Prof. Takashi Kato powiedział: „Chemia odgrywa dużą rolę w tym, co dzieje się w tak małej skali. W przypadku filtracji wody pory są tak zwymiarowane, aby nie przepuszczały nic większego niż woda. Jednak między jonami a porami występują również siły elektrostatyczne. Jeśli materiał jest prawidłowo zaprojektowany, siły te stanowią kolejną barierę dla jonów, nawet jeśli są one mniejsze niż pory. Jest to dość dobrze zrozumiane. Ale jest jeszcze jedna ważna substancja, która może wpływać na filtrację wody, a jest nią sama cząsteczka wody".

Wstępne badania dostarczą informacji dla modeli komputerowych. Naukowcy chcą się też przyjrzeć błonom komórkowym, które mogą poslużyć za najlepszy model w ulepszeniu sztucznych błon.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
technology.org; innovations-report.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także