Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-12-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-12-18
Woda – przyjazny i efektywny rozpuszczalnik
Woda – przyjazny i efektywny rozpuszczalnik
Woda – przyjazny i efektywny rozpuszczalnik
Niemieccy naukowcy użyli wody jako rozpuszczalnika dla poprawy aktywności katalitycznej w reakcjach sprzęgania Suzuki-Miyaury stosowanych powszechnie w syntezie farmaceutyków. Dzięki temu staje się realne wyeliminowanie uciążliwych rozpuszczalników organicznych.

Wielu badaczy na całym świecie pracuje nad wyeliminowaniem rozpuszczalników takich jak DMF, aceton itp. z syntez organicznych, co pozwoliłoby na ograniczenie emisji VOC (lotnych związków organicznych) oraz wyeliminowanie uciążliwych procedur oczyszczania produktu z resztek rozpuszczalnika. Herbert Plenio i Christoph Fleckenstein z Technical University of Darmstadt nie tylko zdołali poprowadzić reakcję w środowisku wodnym, ale pokazali, że taki zabieg może poprawić efektywność katalityczną w reakcji tworzenia wiązań węgiel-węgiel.

Dotychczas stosowane katalizatory nie nadają się do zastosowania w obecności wody jako rozpuszczalnika, a wiec konieczne było zsyntezowanie wysoce rozpuszczalnych ligandów przyłączonych do atomu palladu. Rezultaty tego zabiegu przerosły oczekiwania naukowców – przy mniejszych ilościach katalizatora, wodzie jako jedynym rozpuszczalniku osiągnięto 10- do 100-krotny wzrost aktywności.

Plenio i Fleckenstein planują wykorzystać swoje odkrycie w przypadku innych reakcji, co pozwoli na tańszą i bardziej przyjazną środowisku produkcję np. leków. W ich opinii badania w dziedzinie katalizy pozwolą na stworzenie tzw. „zielonej chemii”, a więc chemii korzystającej ze źródeł odnawialnych, gdzie procesy nie są energo- i materiałochłonne. Szczegółowy opis badań niemieckich naukowców w czasopiśmie „Green Chemistry” (2007, 9, 1287-1291).

(pj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Green Chemistry
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także