
Właśnie został opracowany nowy typ lasera, który może dostarczać duże ilości energii w bardzo krótkim czasie, co czyni go atrakcyjnym dla branż takich jak inżynieria delikatnych materiałów, a także chirurgia serca i oka.
Naukowcy z Instytutu Fotoniki i Nauk Optycznych Uniwersytetu w Sydney stworzyli tę technologię, korzystając z prostego rozwiązania, które jest stosowane w telekomunikacji, metrologii i spektroskopii. Lasery te wykorzystują solitony, czyli postać fal, w tym przypadku, światła, która zachowuje swój kształt nawet na dużych odległościach.
Po raz pierwszy zidentyfikowano je w falach wodnych w kanałach przemysłowej Anglii na początku XIX wieku. Główny autor badania dr Antoine Runge ze School of Physics powiedział: „Fakt, że fale solitonowe w świetle zachowują swój kształt oznacza, że są one doskonałe do szerokiego zakresu zastosowań, w tym telekomunikacji i spektrometrii."
Problem polegał jednak na tym, że do tej pory nie były one w stanie dostarczyć wystarczającej energii. Energia świetlna jest odwrotnie proporcjonalna do czasu trwania impulsu, więc jeśli czas trwania zmniejszymy o połowę, to uzyskamy dwukrotnie więcej energii.
Badacze wykazali, że podczas używania solitonów kwartalnych zachodzi inna prawidłowość: jeśli czas impulsu zmniejszy się o połowę, energia dostarczana w tym czasie jest mnożona przez osiem.
Dr Runge podsumował: „Naszym kolejnym celem jest wytworzenie impulsów o czasie femtosekundowym - jedna kwadrylionowa sekundy. Będzie to oznaczać ultra krótkie impulsy laserowe o mocy szczytowej setek kilowatów".
Dyrektor Instytutu, Professor Martijn de Sterke, powiedział: „Mamy nadzieję, że ten rodzaj lasera otworzy nowy sposób zastosowania światła laserowego".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; sydney.edu.au

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.plKomora klimatyczna jest urządzeniem laboratoryjnym szeroko stosowanym w laboratorium oraz przemyśle. Komora klimatyczna służy do...
-
Obecność i wykrywanie substancji PFAS w Polsce
Czym są PFAS i dlaczego budzą obawy? Substancje organiczne z grupy PFAS (związki per- i polifluoroalkilowe) to kilka tysięcy związków...
-
-
-
-