Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-05-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-05-26
Ultra krótki laser
https://pixabay.com/pl/photos/laser-ci%C4%99cie-wycinanie-maszyna-2819138/
https://pixabay.com/pl/photos/laser-ci%C4%99cie-wycinanie-maszyna-2819138/

Właśnie został opracowany nowy typ lasera, który może dostarczać duże ilości energii w bardzo krótkim czasie, co czyni go atrakcyjnym dla branż takich jak inżynieria delikatnych materiałów, a także chirurgia serca i oka.

Naukowcy z Instytutu Fotoniki i Nauk Optycznych Uniwersytetu w Sydney stworzyli tę technologię, korzystając z prostego rozwiązania, które jest stosowane w telekomunikacji, metrologii i spektroskopii. Lasery te wykorzystują solitony, czyli postać fal, w tym przypadku, światła, która zachowuje swój kształt nawet na dużych odległościach.

Po raz pierwszy zidentyfikowano je w falach wodnych w kanałach przemysłowej Anglii na początku XIX wieku. Główny autor badania dr Antoine Runge ze School of Physics powiedział: „Fakt, że fale solitonowe w świetle zachowują swój kształt oznacza, że są one doskonałe do szerokiego zakresu zastosowań, w tym telekomunikacji i spektrometrii."

Problem polegał jednak na tym, że do tej pory nie były one w stanie dostarczyć wystarczającej energii. Energia świetlna jest odwrotnie proporcjonalna do czasu trwania impulsu, więc jeśli czas trwania zmniejszymy o połowę, to uzyskamy dwukrotnie więcej energii.

Badacze wykazali, że podczas używania solitonów kwartalnych zachodzi inna prawidłowość: jeśli czas impulsu zmniejszy się o połowę, energia dostarczana w tym czasie jest mnożona przez osiem.

Dr Runge podsumował: „Naszym kolejnym celem jest wytworzenie impulsów o czasie femtosekundowym - jedna kwadrylionowa sekundy. Będzie to oznaczać ultra krótkie impulsy laserowe o mocy szczytowej setek kilowatów".

Dyrektor Instytutu, Professor Martijn de Sterke, powiedział: „Mamy nadzieję, że ten rodzaj lasera otworzy nowy sposób zastosowania światła laserowego".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; sydney.edu.au
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także