
Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie odkryli, że cząsteczki najczęściej używanych tworzyw sztucznych mają w nanoskali tendencję do przemieszczania się w wodociągach. Dotyczy to zwłaszcza słodkiej wody i osiadania w oczyszczalniach.
Według szacunków nawet osiem bilionów cząsteczek plastiku przechodzi przez oczyszczalnie ścieków i trafia do środowiska wodnego w ciągu jednego dnia. Z kolei ostatnie badania wykazały, że ponad 90 procent wody płynącej z kranu w Stanach Zjednoczonych zawiera niewidoczne dla oka tworzywa sztuczne.
Podczas swoich badań naukowcy zajęli się nanocząstkami polietylenu i polistyrenu, które są wykorzystywane m.in. w torebkach plastikowych, produktach higieny osobistej, jednorazowych kubków do picia i opakowaniach. Dokładnie zajęli się ich zachowaniem w różnych chemikaliach, od słonej wody morskiej po wodę zawierającą materiał organiczny.
Odkryto, że dla sposobu w jaki cząsteczki się poruszają znaczenie mają sól i naturalna materia organiczna. Zatem małe tworzywa sztuczne pozostają w środowisku, potencjalnie powodując konsekwencje, których jeszcze nie znamy. Indranil Chowdhury, jeden z naukowców, powiedział: „Nasze instalacje wody pitnej nie są wystarczające do usuwania tych mikro- i nanoskalowych tworzyw sztucznych".
Obecnie Chowdury i jego zespół badają sposoby usuwania tworzyw sztucznych z wody, na co otrzymali dotację z Centrum Badań Wody Stanu Waszyngtonu.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; eurekalert.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
Perystaltyczne pompy ELRO – rodzaje i zastosowanie
Pompy perystaltyczne, nazywane również pompami jelitowymi, to innowacyjne produkty, które mają szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie...
-
-
-