Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-14   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-14
Tworzywa sztuczne w wodzie
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie odkryli, że cząsteczki najczęściej używanych tworzyw sztucznych mają w nanoskali tendencję do przemieszczania się w wodociągach. Dotyczy to zwłaszcza słodkiej wody i osiadania w oczyszczalniach.

Według szacunków nawet osiem bilionów cząsteczek plastiku przechodzi przez oczyszczalnie ścieków i trafia do środowiska wodnego w ciągu jednego dnia. Z kolei ostatnie badania wykazały, że ponad 90 procent wody płynącej z kranu w Stanach Zjednoczonych zawiera niewidoczne dla oka tworzywa sztuczne.

Podczas swoich badań naukowcy zajęli się nanocząstkami polietylenu i polistyrenu, które są wykorzystywane m.in. w torebkach plastikowych, produktach higieny osobistej, jednorazowych kubków do picia i opakowaniach. Dokładnie zajęli się ich zachowaniem w różnych chemikaliach, od słonej wody morskiej po wodę zawierającą materiał organiczny.

Odkryto, że dla sposobu w jaki cząsteczki się poruszają znaczenie mają sól i naturalna materia organiczna. Zatem małe tworzywa sztuczne pozostają w środowisku, potencjalnie powodując konsekwencje, których jeszcze nie znamy. Indranil Chowdhury, jeden z naukowców, powiedział: „Nasze instalacje wody pitnej nie są wystarczające do usuwania tych mikro- i nanoskalowych tworzyw sztucznych".

Obecnie Chowdury i jego zespół badają sposoby usuwania tworzyw sztucznych z wody, na co otrzymali dotację z Centrum Badań Wody Stanu Waszyngtonu.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; eurekalert.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :