
Fizycy z MIT opracowali nowy sposób projektowania wielowarstwowych nanocząstek o ściśle określonych właściwościach. Może on znaleźć zastosowanie w wyświetlaczach, a także systemach biomedycznych. Dokonali tego przy użyciu sieci neuronowych – formy sztucznej inteligencji.
W swoich wypowiedziach Marin Soljacic, profesor z MIT, podkreśla, że celem było głębsze spojrzenie na sieci neuronowe, dziedzinę, która osiągnęła znaczny postęp i wywołała podekscytowanie wśród naukowców w ostatnich latach. Badacze postawili sobie pytanie, czy mogą one pomóc im w rozwiązywaniu skomplikowanych zagadnień fizycznych.
W celu zrozumienia, które techniki są odpowiednie oraz jak najlepiej je wykorzystać, użyto sieci w jednym konkretnym systemie dla nanofotoniki. Nanocząstki były ułożone warstwowo, ale każda warstwa została wykonana z innego materiału i miała inną grubość. Od tych szczegółów zależy, w jaki sposób światło się rozprasza.
Naukowcy chcieli sprawdzić, czy sieć byłaby w stanie przewidzieć, w jaki sposób nowa cząstka rozproszyłaby barwy światła poprzez analizę przykładów. Okazało się, że sieć była w stanie dość dobrze przewidzieć dokładny wzór wykresu rozpraszania światła w funkcji długości fali - nie idealnie, ale bardzo blisko i w znacznie krótszym czasie niż przy klasycznych metodach.
Współautor badań Shen powiedział: "początkową naszą motywacją było stworzenie ogólnego zestawu narzędzi, który może wykorzystać każda osoba, nawet nie będąc specjalistą. Jak widać, takie podejście zadziałało bardzo dobrze."
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- sciencedaily.com; phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Do czego służy wagosuszarka?
Człowiek rozumie, że termometr mierzy temperaturę czy ciśnienie – ciśnieniomierz. Ale czy wiemy, do czego służy urządzenie nazywane...
-
Eksperci zdradzają - komu najbardziej zagraża sztuczna inteligencja?
Gorące dyskusje na temat sztucznej inteligencji toczyły się od dawna, ale po zeszłorocznej premierze chatbota ChatGPT OpenAI i jego ekspansji w...
-
-
-