
Pod powierzchnią pustyni Atacama, jednego z najbardziej suchych miejsc na Ziemi, znajdującego się w Ameryce Południowej odkryto skupisko bardzo odpornych mikroorganizmów. Warunki w jakich przebywają te organizmy są podobne do warunków panujących na innych planetach Układu Słonecznego – poinformował serwis EurekAlert.
Zaledwie dwa do trzech metrów pod powierzchnią pustyni Atacama w Chile odkryto skupisko bakterii i archeonów - bezjądrowych jednokomórkowców, żyjących w ekstremalnych warunkach. Naukowcy z Centrum Astrobiologii w Hiszpanii i Katolickiego Uniwersytetu Północnego w Chile odkryli je dzięki urządzeniu, które może być zastosowane do podobnych zadań na innych planetach, takich jak Mars
- Nazwaliśmy to oazą mikrobów, ponieważ odkryliśmy mikroorganizmy żyjące w środowisku bogatym w minerał halit (tworzący sól kamienną) i inne minerały (np. anhydryt), które bardzo silnie absorbują wodę – opisuje Victor Parro z Centrum Astrobiologii. Krystaliczna struktura tych minerałów powoduje, że osiadają na nich w formie kilkumironowych warstw wody śladowe ilości wilgoci. Naukowcy podkreślają, że w tym środowisku nie ma ani dostępu tlenu, ani światła słonecznego. Mimo tego po pobraniu próbek mikroorganizmów, sfotografowaniu i zbadaniu za pomocą mikroskopu elektronowego przywrócono ich aktywność za pomocą wody.
Badania przeprowadzono za pomocą urządzenia SOLID (Signs of Life Detector – Czujnik Śladów Życia), który zaprojektowano z myślą o przyszłej misji na Marsa. Jego głównym elementem jest biochip - LDChip, zawierający ok. 450 przeciwciał, dzięki którym można zidentyfikować materiał biologiczny, taki jak cukier, DNA czy białka, a następnie pobrać go, przechować i zbadać.
- Jeśli na Marsie żyją podobne mikroby lub ich pozostałości, w podobnych warunkach jak na Atacamie, oznacza to, że możemy je znaleźć za pomocą urządzenia takiego jak SOLID – podkreśla Parro.
Na Marsie stwierdzono występowanie podobnych warunków geologicznych. - Duża koncentracja soli ma podwójny efekt: absorbuje wodę pomiędzy kryształami oraz obniża temperaturę zamarzania wody. Cienkie warstewki wody mogą zamarzać w temperaturze poniżej zera, aż do minus 20 – komentuje naukowiec.
(pj)
Zdjęcie: Parro et al./CAB/SINC
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- eurekalert.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowe zagrożenia i substancje w wodzie pitnej
Zagrożenia związane z nowymi substancjami i materiałami, które dotychczas nie były z różnych przyczyn regularnie monitorowane w wodach...
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.plLepkościomierz, inaczej zwany wiskozymetrem jest to urządzenie laboratoryjne do wyznaczania lepkości substancji. Lepkość substancji jest to...
-
-
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl