Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-05-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2020-05-03
Superatomy - nowe katalizatory
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Bardzo dobrymi katalizatorami są metale szlachetne, jednak ich wysoka cena ogranicza ich szersze wykorzystanie. Naukowcy z Politechniki w Monachium postanowili to zmienić, jednak nie przez najpopularniejsze ostatnio podejście, jakim jest tworzenie coraz mniejszych cząstek katalizatora, a przez ich ukierunkowany rozwój z poszczególnych atomów.

Ponad połowa wszystkich reakcji w przemyśle chemicznym odbywa się z udziałem katalizatorów. Z kolei bez metalów szlachetnych nie działałyby te stosowane w samochodowych układach wydechowych ani napędy z ogniwami paliwowymi.

Jednak z tego powodu, że tylko atomy powierzchniowe cząstek platyny są aktywne podczas reakcji, naukowcy od dawna szukają sposobu na zastąpienie tego drogiego surowca. Projekt kierwaony przez Rolnada Fischera z TUM podchodzi do tych poszukiwania z zupełnie nowego punktu widzenia.

Jego zespołowi udało się zbudować cząsteczkę złożoną z z 34 atomów miedzi i 12 aluminium. Projekt ten ma na celu ustalenie, w jaki sposób tego rodzaju cząsteczki, znane jako „superatomy" można produkować w sposób systematyczny.

Fischer podsumowuje: „Dzięki naszym badaniom otwieramy nowe ścieżki do ukierunkowanej konstrukcji katalizatorów, które wcześniej były niewyobrażalne. Katalizatory heterometaliczne złożone zarówno z platyny, jak i innych metali mogą, na przykład, przyczynić się do znacznego postępu w rozwoju technologii ogniw paliwowych - ponieważ każdy pojedynczy atom platyny może być aktywnie wykorzystywany".

Praca ta jest częścią programu Reinhard Koselleck Projects finansowanego przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG)

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; tum.de
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także