Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-25   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-25
Stare gazety nie tylko na makulaturę?
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Czy ze starymi gazetami można zrobić coś więcej niż oddać na makulaturę? Okazuje się, że tak. Naukowcy z Uniwersyteu Rice i Instytutu Bezpieczeństwa Energetycznego (ESRI) na Uniwersytecie Swansea udowodnił, że stare gazety mogą być wykorzystywane jako tani i ekologiczny materiał do stworzenia nanorurek węglowych na dużą skalę.

Nanorurki te to struktury, które można wykorzystać w wielu zastosowaniach, jak chociażby folie przewodzące do ekranów dotykowych, elastyczna elektronika, a nawet tkaniny wytwarzające energię. Problem stanowi jednak fakt, że ich produkcja na dużą skalę jest kosztowna ze względu na konieczność przygotowania odpowiedniej powierzchni.

Naukowcy odkryli, że duża powierzchnia gazet stanowiła mało prawdopodobne, ale sprzyjające podłoże do chemicznego wzrostu nanorurek węglowych. Bruce Brinson z zespołu powiedział: „Gazety mają tę zaletę, że można je stosować w formie stosu, co czyni je idealnym kandydatem do hodowli nanorurek węglowych".

Nie mogą to jednak być byle jakie gazety. Tylko te wyprodukowane z klejonką wykonaną z kaolinu (glinki białej), doprowadziły do wzrostu nanorurek.

Dyrektor ESRI Andrew Barron skomentował: „Wcześniejsze badania pokazywały, że grafen, nanorurki węglowe i kropki węgla można syntetyzować na różnych materiałach, takich jak odpady żywnościowe, zwierzęce, ptasie lub owadzie, ale do chwili obecnej badania te były ograniczone. Dzięki naszym nowym badaniom odkryliśmy system ciągłego przepływu, co może mieć wpływ na przyszłą masową produkcję nanorurek węglowych o pojedynczych ściankach".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; sciencedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :