Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-02-11   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-11
Stabilne światło emitowane przez nową klasę materiałów
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Nowa klasa materiałów emitujących światło może stać się podstawą wydajnych i zarazem opłacalnych technologii optoelektronicznych przekształcających światło w energię elektryczną i na odwrót. Fizycy z Florida State University znaleźli sposób na stabilizację koloru emitowanego przez te materiały, co może przyczynić się do rozwoju technologii.

Naukowcy badali materiały zwane perowskitami halogenkowymi. Zespół jest przekonany, że mają one ogromny potencjał, ponieważ ich pozyskiwanie jest niedrogie, a same materiały są bardzo wydajne. Aby jednak w pełni go wykorzystać, możliwe musi być dostrojenie koloru światła, co w przypadku perowskitów halogenkowych było do tej pory nieco trudne.

Hanwei Gao, fizyk z FSU, wyjaśnia: "Jeśli kupisz żółtą żarówkę, nie będziesz szczęśliwy, jeśli zacznie świecić na czerwono po kilku użyciach." Gao wraz ze swoimi współpracownikami zupełnie przypadkowo odkryli, jak to ustabilizować. Początkowo rozpoczęli produkcję filmu perowskitowego, który był gładszy i bardziej jednolity niż istniejące. W specjalną matrycę w swojej próbce wbudowali nanokryształy. Nie byli jednak przygotowani na to, że wpłynie to na fizyczną właściwość, która określa kolor światła emitowanego lub pochłanianego przez materiał.

Okazało się, że ta wyjątkowa nanostruktura przekształciła materiały wcześniej niestabilne w wyjątkowo stabilne, nawet gdy są stymulowane przez skoncentrowane promieniowanie UV 4000 razy intensywniejsze niż promieniowanie słoneczne.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; eurekalert.org

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :