
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli nowy katalizator, który rozkłada dwutlenek węgla na użyteczne chemikalia szybciej, taniej i wydajniej niż to następuje w standardowej metodzie.
Znając niekorzystny wpływ CO2 na klimat, wielu badaczy pracuje nad skutecznymi sposobami przekształcenia go w inne przydatne produkty. Jednak ze względu na stabilność tego związku nie jest to takie proste. Obecnie stosuje się w tym celu katalizator z platyny, która jest drogim surowcem.
Zespół z US opracował ogniwo elektrochemiczne wypełnione porowatym, pieniącym się katalizatorem wykonanym z niklu i żelaza, które są tanie i łatwo dostępne. Gdy do tego ogniwa przyłożone zostanie napięcie, od dwutlenku węgla oddziela się atom tlenu, dając tym samym tlenek węgla. Jest to bardzo reaktywny i przydatny gaz, z którego korzysta się w produkcji tworzyw sztucznych i paliw, takich jak benzyna.
Nowa metoda wykazuje prawie 100% wydajności. Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy można stworzyć takie ogniwo na większą skalę i przetestować w sytuacjach przemysłowych, takich jak elektrownie wytwarzające duże ilości dwutlenku węgla jako produkt odpadowy.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org; today.uconn.edu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak wykorzystać mikroskopię stereoskopową do analizy próbek przestrzennych?
Mikroskopia stereoskopowa to zaawansowana technika obrazowania, która przynosi rewolucję w analizie obiektów trójwymiarowych. Dzięki zastosowaniu...
-
Wytwarzanie stali – krok po kroku
Jeżeli rozejrzymy się wokół siebie, dostrzeżemy, że prawie wszędzie mamy do czynienia z różnego rodzaju stalą. Jak jest produkowany ten materiał?...
-
-
Do czego służy lepkościomierz?
www.wyposazeniemedyczne.pl