Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-16   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-16
Sposób na wykorzystanie dwutlenku węgla
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli nowy katalizator, który rozkłada dwutlenek węgla na użyteczne chemikalia szybciej, taniej i wydajniej niż to następuje w standardowej metodzie.

Znając niekorzystny wpływ CO2 na klimat, wielu badaczy pracuje nad skutecznymi sposobami przekształcenia go w inne przydatne produkty. Jednak ze względu na stabilność tego związku nie jest to takie proste. Obecnie stosuje się w tym celu katalizator z platyny, która jest drogim surowcem.

Zespół z US opracował ogniwo elektrochemiczne wypełnione porowatym, pieniącym się katalizatorem wykonanym z niklu i żelaza, które są tanie i łatwo dostępne. Gdy do tego ogniwa przyłożone zostanie napięcie, od dwutlenku węgla oddziela się atom tlenu, dając tym samym tlenek węgla. Jest to bardzo reaktywny i przydatny gaz, z którego korzysta się w produkcji tworzyw sztucznych i paliw, takich jak benzyna.

Nowa metoda wykazuje prawie 100% wydajności. Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy można stworzyć takie ogniwo na większą skalę i przetestować w sytuacjach przemysłowych, takich jak elektrownie wytwarzające duże ilości dwutlenku węgla jako produkt odpadowy.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
phys.org; today.uconn.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :