Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-08-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-08-21
Spirometria – czym jest i jak się do niej przygotować?
Spirometria – czym jest i jak się do niej przygotować?

Zastanawiasz się, czym jest zabieg spirometrii i co jest do niego potrzebne? Dowiedz się, dlaczego badanie to powinien wykonać każdy palacz oraz jak się do niego przygotować.

 

Czym jest spirometria?

Spirometria to rodzaj badania, które wykonywane jest w celu sprawdzenia czynności płuc. Jest podstawą do postawienia diagnozy chorób obturacyjnych powodujących u pacjentów zwężanie się dróg oddechowych. Wykonywane jest zatem u pacjentów z podejrzeniem astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Badanie to jest bezbolesne i mało inwazyjne, odbywa się przy użyciu spirometru. Trwa około 10 minut.

Jak przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Z pozoru jest niezwykle proste, jednak konieczne jest, aby pacjent wykonywał wszelkie polecenia lekarza. Dyscyplina w tym względzie pozwoli jak najdokładniej zbadać pojemność płuc i będzie miała kluczowe znaczenie w dalszym postępowaniu medycznym. Badania spirometrem nie powinno się wykonywać po wysiłku fizycznym, a w dniu badania najlepiej jest nosić luźne ubrania. Na cztery godziny przed nie można spożywać alkoholu, kawy i herbaty, a także powstrzymać się od palenia papierosów. Dobrze jest również ograniczyć się w kwestii spożywania zbyt dużych porcji posiłków.

Jak wygląda badaniem spirometrem?

Przed rozpoczęciem badania należy poinformować lekarza o swoim wzroście, wadze i wieku. Te dane wprowadzane są do systemu i przesyłane do spirometru. Badanie może być wykonywane zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej – ważne natomiast, aby pacjent miał wyprostowaną postawę ciała. Spirometr wyposażony jest w ustnik (jednorazowy), który należy włożyć do ust i w odpowiednim momencie wdychać i wydychać powietrze. Na nos zakładany jest specjalny klips, który uniemożliwia oddychanie i sprawia, że całość powietrza przechodzi przez usta. Pacjent, w zależności od polecenia lekarza, wykonuje wdechy i wydechy w określonym tempie. Czynność ta jest kilkukrotnie powtarzana, dla zoptymalizowania wyników pomiaru.

Jak działają spirometry?

Spirometry to urządzenia, które obliczają szybkość wydechu mierząc tym samym pojemność płuc pacjenta. Te dane są następnie przypisywane do norm odpowiadających konkretnemu wiekowi. Wynik badania oprócz liczb zawiera również wykresy informujące o obecnej pojemności i kondycji płuc. Obsługa urządzenia jest niezwykle prosta i stanowi on podstawowy element wyposażenia nowoczesnych gabinetów medycznych.

Spirometria – dla kogo?

Spirometria jest badaniem, które polecane jest osobom borykającym się z chorobami płuc, a także wszelkimi problemami związanymi z oddychaniem. Niewątpliwie badaniu przynajmniej raz na dwa lata powinni poddać się palacze. Można je wykonać w większości poradni i szpitali po okazaniu skierowania. Spirometria nie jest natomiast polecana osobom, u których wykryto tętniaka mózgu bądź aorty, a także tym, które w niedalekiej przeszłości przeszły operację oczu. Badanie to może być niebezpieczne również dla pacjentów, którzy odczuwają ból w klatce piersiowej i jamie w brzusznej na skutek operacji. W takiej sytuacji niemożliwy jest pełen wdech i wydech, a co za tym idzie – wynik badanie nie będzie prawidłowy.

 

Kategoria komunikatu:

Komunikat sponsorowany

Źródło:
ronomed.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także