
Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas opracowali metodę syntezy związków organicznych o właściwościach leczniczych inicjowaną za pomocą światła emitowanego przez zwykłą 13-watową świetlówkę.
Reakcja opracowana przez naukowców z Arkansas prowadzi do otrzymania struktur chemicznych, które mogą służyć do syntezy farmaceutycznych substancji czynnych. Ich dominującą cechą jest bardzo lipofilowa i niepolarna struktura pozwalająca na pokonywanie bariery pomiędzy krwią a mózgiem.
Fotokatalizatory działające w zakresie światła widzialnego są bardzo rzadkie w chemii organicznej, ze względu na to, że związki organiczne nie są w stanie absorbować światła widzialnego w odróżnienia o światła UV, z którego bardzo często się korzysta chociażby przy plombach dentystycznych. Niestety światło UV ma tę wadę, że powoduje bardzo szybkie ogrzanie substancji i duże straty energii.
Stosując ruten, który jest aktywny w obecności światła widzialnego ze zwykłej świetlówki fluorescencyjnej naukowcy otrzymali związki organiczne o niespodziewanych i niestabilnej budowie. W związku z tym skupiono się na dokładnym poznaniu struktury otrzymanych związków, a następnie opracowaniu odpowiednich warunków i ilości substratów reakcji. W rezultacie otrzymano z dużą wydajnością substancję o dużej czystości, przy braku produktów ubocznych, kokatalizatorów itp.
Obecnie prowadzone są prace nad fotokatalizą w świetle widzialnym skupioną na bardzo ważnych reakcjach tworzenia wiązań węgiel-azot.
(pj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- uark.edu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Metrologia w służbie logistyki
Dr inż. Bogusław Herod W wielu działaniach logistycznych istnieje konieczność transportu, magazynowania, a następnie dystrybucji towarów...
-
Lusterko stomatologiczne – odkryj, jak łatwo zadbać o jamę ustną
Kiedy myślimy o narzędziach dentystycznych, do głowy przychodzą nam wiertła, ssaki czy skomplikowane aparaty. Tymczasem to właśnie lusterko...
-
-
-
Zabezpieczenie BHP na pracy montera - co musisz wiedzieć?
www.automatyka.pl