Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-03-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-03-09
Produkcja tkanek opuszcza Ziemię
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Produkcja ludzkiej tkanki przekracza granice planety

Zespół z Uniwersytetu w Zurychu wysłał na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ludzkie komórki macierzyste, aby naukowcy z UZH Space Hub mogli zbadać jak zachodzi produkcja ludzkiej tkanki w stanie nieważkości. Zabrane na stacje komórki rozwiną się w kości, chrząstki i inne narządy podczas miesięcznego pobytu w kosmosie.

Dr Cora Thiel, która obok prof. Olvera Ullricha rozwinęła innowacyjna koncepcję na temat nieważkości wyjaśnia, że stanowi ona swego rodzaju narzędzie. Siły fizyczne, takie jak grawitacja, wpływają na różnicowanie komórek i na organizację tworzących się tkanek. Zdaniem naukowców w kosmosie komórki zorganizują się w trójwymiarowe tkanki bez dodatkowej matrycy lub innych struktur pomocniczych.

Komórki będą przechowywane w specjalnym mobilnym mini-laboratorium, module CubeLab amerykańskiej firmy Space Tango. Jest on zbudowany z zamkniętego i sterylnego układu, w którym komórki macierzyste mogą namnażać się i różnicować w stałej temperaturze.

Ten innowacyjny proces może być w przyszłości wykorzystywany do generowania przeszczepów tkanek, które są pobierane od poszczególnych pacjentów w rutynowej procedurze.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; media.uzh.ch
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :