
Produkcja ludzkiej tkanki przekracza granice planety
Zespół z Uniwersytetu w Zurychu wysłał na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ludzkie komórki macierzyste, aby naukowcy z UZH Space Hub mogli zbadać jak zachodzi produkcja ludzkiej tkanki w stanie nieważkości. Zabrane na stacje komórki rozwiną się w kości, chrząstki i inne narządy podczas miesięcznego pobytu w kosmosie.
Dr Cora Thiel, która obok prof. Olvera Ullricha rozwinęła innowacyjna koncepcję na temat nieważkości wyjaśnia, że stanowi ona swego rodzaju narzędzie. Siły fizyczne, takie jak grawitacja, wpływają na różnicowanie komórek i na organizację tworzących się tkanek. Zdaniem naukowców w kosmosie komórki zorganizują się w trójwymiarowe tkanki bez dodatkowej matrycy lub innych struktur pomocniczych.
Komórki będą przechowywane w specjalnym mobilnym mini-laboratorium, module CubeLab amerykańskiej firmy Space Tango. Jest on zbudowany z zamkniętego i sterylnego układu, w którym komórki macierzyste mogą namnażać się i różnicować w stałej temperaturze.
Ten innowacyjny proces może być w przyszłości wykorzystywany do generowania przeszczepów tkanek, które są pobierane od poszczególnych pacjentów w rutynowej procedurze.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; media.uzh.ch

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak rozpoznać grzybicę paznokci i kiedy powinieneś zareagować, aby szybko...
Grzybica paznokci (łac. tinea unguium, ang. onychomycosis) to jedna z najczęstszych infekcji grzybiczych atakujących obręb paznokci. Początkowo...
-
Polskie projekty, które zmieniają przyszłość gospodarki i przemysłu
Co jakiś czas świat technologii odżywa na wieść o kolejnej innowacji, która ma wprowadzić niemałe zamieszanie na rynku. Od wielu lat możemy...
-
-
-
Komory klimatyczne - zasada działania i zastosowanie
www.srodowisko.pl