Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-11-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-11-28
Powłoka, która zwiększa przewodność
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z MIT stworzyli przezroczysty, przewodzący materiał powłokowy, uzyskując w ten sposób dziesięciokrotny wzrost przewodności elektrycznej. Taka powłoka może ochronić ogniwa słoneczne czy ekrany dotykowe.

Najczęściej wykorzystywany do takich celów jest ITO (tlenek indowo-tytanowy), ale jest on dość kruchy i podatny na pęknięcia. Profesorowie Karen Gleason i Jing Kong wraz ze swoimi współpracownikami opracowali elastyczną wersję przezroczystego, przewodzącego materiału już dwa lata temu, ale wciąż nie dorównywał on kombinacji wysokiej przejrzystości optycznej i przewodności elektrycznej ITO. Jego nowa wersja jest ponad dziesięć razy lepsza od poprzedniej.

Materiał ten, znany jako PEDOT, osadza się w ultracienkiej warstwie o grubości zaledwie kilku nanometrów, stosując specjalny proces. Dzięki niemu kryształy w niej są idealnie wyrównane w poziomie, a to z kolei nadaje mu wysoką przewodność.

To wszystko zachodzi w ramach technologii osadzania suchych par, dzięki czemu można dokładnie pokryć cienką warstwą nawet najdelikatniejsze kontury i kształty. Naukowcy nadal muszą przeprowadzić testy na większą skalę, jedna jak podkreśla Gleason: „Nie ma technicznych przeszkód, aby iść naprzód. To naprawdę tylko kwestia tego, kto zainwestuje, aby wprowadzić go na rynek".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
news.mit.edu; scienceblog.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :