Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-10
Podział na mężczyzn i kobiety wynikiem dwóch mutacji
źródło: Wikimedia Commons
źródło: Wikimedia Commons

Laikowi często może się wydawać, że o ewolucji, a zwłaszcza ewolucji człowieka, wiemy, jeśli nie wszystko, to prawie wszystko. Jednak badania nad tą problematyką trwają i odnoszą się do coraz bardziej szczegółowych kwestii. Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego odkryli, że jedynie dwie mutacje genowe stały się początkiem znanego nam obecnie funkcjonowania hormonalnego organizmów ludzkich.

Badacze ludzkiej ewolucji chcieli cofnąć się w czasie i odnaleźć pierwotne geny odpowiedzialne za człowieczą reprodukcję, a jednocześnie zarówno odporność, jak i powstawanie nowotworów. Przedmiotem ich badań stały się więc hormony sterydowe.

Oddziałują one współcześnie na organizm człowieka dzięki posiadaniu w swej strukturze białek receptorowych. Jak ustalono, protoplasta tych protein był w stanie rozpoznawać jedynie estrogen, ale później, ewoluując, stał się początkiem wielu innych receptorów czułym na inne hormony sterydowe, takie jak testosteron czy kortyzol. Rekonstrukcja tego pierwotnego receptora dokonana przez naukowców z Uniwersytetu Chicagowskiego i poddanie go testom umożliwiły określenie przebiegu jego ewolucji.

Okazało się, że w tym przypadku nie była ona jednostajnym, powolnym procesem, ale dokonała się skokowo. Jedynie dwie mutacje sprzed 500 mln lat zdecydowały o zmianach we wrażliwości tego pierwszego receptora z estrogenu na pozostałe hormony sterydowe, a cała zmiana o donośnych dla naszego gatunku konsekwencjach dotyczyła tylko kilku atomów w badanym białku. Oznacza to, że gdyby nie te dwie niewielkie mutacje genetyczne, nasze organizmy zupełnie inaczej zachowywałaby się w przypadku regulacji mechanizmów prokreacyjnych, rozwoju cech płciowych, reakcji na stres i stany zapalne.

Dokładne wyniki badań można odnaleźć w „Proceedings of the National Academy of Sciences".

(pj)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
odkrywcy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także