Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-12-17 | Ostatnia aktualizacja: 2009-12-17
Podpisano umowę na budowę Krakowskiego Centrum Badań i Technologii Medycznych

Podpisano umowę na budowę Krakowskiego Centrum Badań i Technologii Medycznych
W opinii Marszałka Nawary budowa centrum daje szansę na stworzenie ośrodka badawczego, leczniczego i edukacyjnego, który będzie pracował z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii medycznych.
Krakowskie Centrum Badań i Technologii Medycznych będzie zajmować się m.in. leczeniem chorób cywilizacyjnych oraz pracą naukowo – badawczą z wykorzystaniem najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologii. Celem projektu jest stworzenie infrastruktury umożliwiającej kompleksowe udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie. Budowa centrum umożliwi także postęp w dziedzinie diagnostyki, leczenia, prewencji, telemedycyny, promowania zdrowego stylu życia oraz wymiany specjalistycznej wiedzy i doświadczeń.
W ramach przedsięwzięcia przy KSS im. Jana Pawła II powstanie – m.in. – nowy budynek badawczo-leczniczy dla prowadzenia diagnostyki i obrazowania molekularnego oraz medycyny translacyjnej. W budynku tym znajdą się Pracownia Badań Genetycznych, Pracownia Innowacyjnych Zastosowań Komórek Macierzystych (pierwsze tego typu pracownie w Polsce), Pracownia PET/CT oraz Pracownia Obrazowania Biomedycznego MR.
Planowane jest także wprowadzenie nowych rozwiązań sprzętowych i programowych przeznaczonych do dystrybucji i przetwarzania w trybie dwu- i trójwymiarowym diagnostycznych danych obrazowych.
Projekt przewiduje także budowę przy KSS im. Jana Pawła II nowego budynku edukacyjno-szkoleniowego, w którym prowadzone będą programy edukacyjne ukierunkowane na choroby cywilizacyjne.
Projekt budowy Krakowskiego Centrum Badań i Technologii Medycznych ma być zrealizowany do 31 grudnia 2011 przez konsorcjum szpitali, tworzone przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie.
Zakres projektu dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera obejmuje m.in. modernizację systemu diagnostyki obrazowej – zakup i instalację nowoczesnych aparatów rentgenowskich (stacjonarnych i przewoźnych) oraz specjalistycznego aparatu USG, a także wprowadzenie systemu ucyfrowienia diagnostyki obrazowej poprzez stworzenie radiologicznego systemu informatycznego, zintegrowanego ze szpitalnym systemem informatycznym.
Działalność Krakowskiego Centrum Badań i Technologii Medycznych będzie się koncentrować na trzech wzajemnie komplementarnych płaszczyznach:
- leczniczej, ze szczególnym naciskiem na leczenie chorób cywilizacyjnych;
- naukowo-badawczej, wykorzystującej najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane technologie;
- edukacyjno-szkoleniowej, ukierunkowanej na prewencję i profilaktykę chorób cywilizacyjnych.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- malopolskie.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zarządzanie produkcją - kluczowy element sukcesu przedsiębiorstwa
Zarządzanie produkcją to fundament funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa wytwórczego. Obejmuje szereg działań, których celem jest efektywne...
-
Testowanie końcówek BioClean Ultra
Laboratoria na całym świecie śpieszą się z opracowywaniem testów i terapii w związku z pojawieniem się nowego typu koronawirusa SARS CoV-2....
-
-
-
-