Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-09-16   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-09-16
Płynna bateria w temperaturze pokojowej
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Większość akumulatorów składa się z elektrod stałych, czego przykładem są akumulatory litowo-jonowe do przenośnej elektroniki. Uważa się jednak, że akumulatory z ciekłego metalu mogą zapewnić większą moc przy zachowaniu temperatury pokojowej.

Naukowcy z UT w swoim badaniu połączyli mocne strony zarówno baterii półprzewodnikowych, jak i ciekłych. Stworzyli nową baterię o temperaturze pokojowej, która ma większą pojemność energetyczną, stabilność i elastyczność.

Do tej pory akumulatory z płynnym metalem uważano za potencjalne systemy do magazynowania energii, ale przy temperaturach powyżej 240°C. Było to konieczne, aby utrzymać stan stopienia metalowych elektrod.

Badacze wykorzystali anodę ze stopu sodu i potasu oraz katody na bazie galu. Ujawnili, że tego typu metalowe elektrody mogą pozostawać w stanie upłynnienia w temperaturze nawet 20 stopni Celsjusza, co stanowi najniższą temperaturę roboczą zarejestrowaną dla baterii z ciekłego metalu.

(KB)

https://www.engineering.com/ElectronicsDesign/ElectronicsDesignArticles/ArticleID/20701/New-Liquid-Metal-Battery-Provides-High-Power-at-Room-Temperature.aspx

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
engineering.com; allaboutcircuits.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także