Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-06-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-06-28
Ożywione materiały
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z Northwestern University opracował miękkie materiały, które mogą naśladować życie stworzenia.

Zdaniem naukowców takie realistyczne materiały mogłyby wykonywać wiele zadań, m.in. w branży energii, rekultywacji środowiska i zaawansowanej medycyny. Samuel I. Stupp, który prowadził badania eksperymentalne, powiedział: „Żyjemy w epoce, w której stale opracowywane są coraz bardziej inteligentne urządzenia, które pomogą nam zarządzać naszym codziennym życiem".

Choć sam pomysł wydaje się prosty, stoi za nim skomplikowana struktura. Naukowcy połączyli układy peptydów z sieciami polimerowymi zaprojektowanymi tak, aby reagowały na światło niebieskie. Kiedy uderza ono w materiał, sieć przesuwa się chemicznie z kierunku hydrofilowego w hydrofobowy.

Powoduje to usunięcie z niego wody przez peptydowe „rurki", materiał kurczy się i sprawia wrażenie, jakby ożywał. Przypomina to odwracalne skurcze mięśni, które zainspirowały naukowców.

Ich zdaniem nowa rodzina materiałów ma wiele zastosowań. Stupp podsumował: „Na przykład w medycynie miękkie materiały mogą zginać się lub zmieniać kształt, aby odzyskać skrzepy krwi w mózgu po udarze. Mogą również pływać, aby czyścić zapasy wody".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
sciencedaily.com; news.northwestern.edu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :