Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-06-09   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-06-09
Nowy półprzewodnik zastąpi krzem?
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zasadą działania wszystkich komponentów elektronicznych jest istnienie dwóch pasm: walencyjnego i przewodzenia. Elektrony można przenosić z tego pierwszego na drugie za pomocą światła i napięcia elektrycznego. Okazuje się, że niektóre materiały organiczne mogą być wykorzystywane w tych samych celach co krzemowe półprzewodniki, ważne bowiem jest tzw. pasmo wzbronione, czyli różnica między poziomami energii elektronów.

Badacze pod kierownictwem chemika dr Michaela J. Bojdysa z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie stworzyli nowy organiczny materiał półprzewodnikowy. Grafitowy azotek węgla na bazie triazyny (TGCN) to kombinacja tylko atomów węgla i azotu. Co ciekawe, można go „hodować" na kwarcowym podłożu.

Podobobnie jak w przypadku grafenu, mikrostruktura materiału przypomina dwuwymiarowe plastry miodu. Jednak w przeciwieństwie do niego, TGCN charakteryzuje się wielokrotnie wyższym przewodnictwem prostopadłym niż płaskim, co czyni go doskonałym kandydatem do zastosowania w optoelektronice.

Przyczyna tego stanu rzeczy może leżeć w charakterystycznym sposobie poruszania się elektronów między pasmami. Jednak jak komentuje dr Christoph Merschjann: „Nie rozumiemy jeszcze w pełni właściwości transportu ładunku w tym materiale i chcemy dalej je badać".

Dr Bojdys dodaje: „TGCN jest najlepszym kandydatem do zastąpienia zwykłych nieorganicznych półprzewodników, takich jak krzem i ich kluczowe domieszki, z których niektóre są rzadkimi elementami. Proces produkcji, który opracowaliśmy w mojej grupie na Humboldt-Universität, produkuje płaskie warstwy półprzewodnikowego TGCN na izolującym podłożu kwarcowym. Ułatwia to skalowanie i prostą produkcję urządzeń elektronicznych".

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
bojdyslab.org; innovations-report.com

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :