Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-29
Nowy pierwiastek ferromagnetyczny
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie odkryła, że ruten (Ru) jest czwartym pojedynczym pierwiastkiem posiadającym unikalne właściwości magnetyczne w temperaturze pokojowej. Będzie to mogło zostać wykorzystane do ulepszenia czujników, urządzeń w pamięci komputera, a także innych urządzeń, które wykorzystują materiały magnetyczne.

Ferromagnetyzm to mechanizm, dzięki któremu niektóre materiały tworzą magnesy stałe, jak żelazo, lub są przyciągane przez inne. Jego zastosowanie sięga czasów starożytnych. Do tej pory stwierdzono, że jedyni trzy pierwiastki są ferromagnetyczne w temperaturze pokojowej: żelazo (Fe), kobalt (Co) i nikiel (Ni). Są one bardzo ważne w przemyśle i nowoczesnej technologii.

Według badań Ru może być czwartym pojedynczym elementem materiału ferromagnetycznego. "Magnetyzm jest niesamowity, znów daje o sobie znać. Jesteśmy podekscytowani i wdzięczni za to, że jesteśmy pierwszą grupą, która eksperymentalnie demonstruje i dodaje czwarty pierwiastek ferromagnetyczny w temperaturze pokojowej do układu okresowego" - powiedział profesor elektryk Uniwersytetu w Minnesocie Robert F. Hartmann. Odkrycie to zajęło jego zespołowi około 2 lat.

Badacze z tej uczelni współpracują już z wieloma firmami z branży. Obie strony podkreślają wagę tej współpracy. "Intel jest zadowolony z długoterminowej współpracy badawczej" - powiedział Ian A. Young, z Intel Corporation. "Inni liderzy branży zgadzają się, że to odkrycie będzie miało wpływ na przemysł półprzewodników.

"Urządzenia Spintronic mają coraz większe znaczenie dla przemysłu półprzewodników" - powiedział Todd Younkin, dyrektor konsorcjum badawczego Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) w firmie Semiconductor Research Corporation (SRC). "Zasadnicze postępy w naszej wiedzy o materiałach magnetycznych, takie jak te przedstawione w tym badaniu są kluczowe dla osiągnięcia przełomu w wydajności komputerów."

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
twin-cities.umn.edu; phys.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także